ABD’de istihdam beklentinin altında

ABD’de tarım dışı istihdam temmuz ayında 215 binle beklentinin altında kalırken, işsizlik oranı yüzde 5,3 ile son 7 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesini korudu.

ABD’de istihdam beklentinin altında

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, tarım dışı sektörler temmuz ayında 215 bin kişiye daha iş imkanı sağladı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yakından takip ettiği veriye ilişkin piyasa beklentisi ise 225 bin olarak belirlenmişti. Beklentilerin altında kalan tarım dışı istihdam verisinde, sağlık, perakende ve finans sektörlerindeki işe alımlar önemli rol oynadı. Bu arada, haziran ayı tarım dışı istihdam verisi 223 bin kişiden 231 bine, mayıs ayı verisi ise 254 binden 260 bine revize edildi. Yukarı yönlü revizyonlar, son 3 aydaki ortalama istihdam artışını 235 bine yükseltti.

İŞSİZLİK SABİT KALDI

İşsizlik oranı, temmuzda yüzde 5,3 ile son 7 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesini korudu. Benzer şekilde, iş gücüne katılım oranı önceki aya oranla değişmeyerek yüzde 62,6’da sabit kaldı. Fed’in önem verdiği ortalama saatlik ücretler ise yüzde 0,2 artarak beklentiyi karşılarken, haftalık ortalama çalışma saati 6 dakikalık sınırlı artışla 34,6’ya yükseldi. 

BEKLENTİYİ GÜÇLENDİRDİ

ABD’nin faiz toplantısı 17 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek. Toplantı öncesi bir istihdam rakamı daha açıklanacak. Ağustos ayına ilişkin rakamlar 4 Eylül tarihinde gelecek ve faiz kararının oluşması için en önemli göstergelerden biri olacak. ABD’de tarım dışı istihdam temmuzda 215 binle beklentilerin altında kalmasına rağmen Fed’in eylülde faiz artıracağına ilişkin beklentiyi güçlendirmiş oldu. Dolar/TL verinin ardından yükselerek 2,7935’e kadar çıktı. Sonrasında ise düşüşe geçerek, günü 2,7795’den kapattı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X