ABD’de NSA’ya kısıtlama

Uluslararası dinleme faaliyetleriyle günde de gelen Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) ülke içindeki ABD’deki faaliyetlerine kısıtlama getiriliyor.

ABD’de NSA’ya kısıtlama
HABERİ PAYLAŞ

‘USA Freedom Act’ olarak adlandırılan yasa tasarısını ele alan ABD Temsilciler Meclisi, NSA’nın ülke içindeki kitlesel teknik takip faaliyetlerine son verilmesini öngören tasarıyı görüştü. Demokrat ve Cumhuriyetçi Partili vekillerin büyük çoğunluğun oylarıyla kabul edilen tasarıya 338 evet oyuna karşılık 88 hayır oyu verildi. Yasayla NSA’nın ülke içindeki telefon, e-posta, internet gibi iletişim kanallarında toplu dinleme ve kayıt altına alma faaliyetlerine son veriliyor.

NSA’nın bundan böyle terör tehdidi durumunda her ilgili kişi için dinleme emri çıkartması ve servis sağlayıcı ya da telefon operatörlerine izinle doğrudan başvurması gerekecek. NSA’nın ABD dışındaki kitlesel teknik takip faaliyetlerinin ise devam edileceği belirtilirken, yasanın yürürlüğe girmesi için Senato’dan da geçmesi gerekiyor. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X