ABD’de ‘Süper Salı’ heyecanı

ABD’de başkanlık seçimine giden yolda en önemli basamaklardan biri için, bugün Demokratlar 11, Cumhuriyetçiler ise 12 eyalette ön seçimler yapacak. Bu seçimlerden galip çıkacak isimler partilerinin başkan adayı olma yolunda büyük avantaj sağlamış olacak.

ABD’de ‘Süper Salı’ heyecanı

ABD’de siyaset, 8 Kasım 2016’da yapılacak ülkenin 45. başkanının seçimi öncesinde parti adaylarının belirlenmesi için gerçekleştirilen ön seçimlerde kritik eşiklerden biri olarak kabul edilen 1 Mart Salı (Süper Salı) günü yapılacak seçimlere odaklandı.

ABD’de partilerin 2016 başkan adaylarının belirlenmesi için bugün, Demokratlar 11, Cumhuriyetçiler ise 12 eyalette seçime gidecek. 15 Mart’ta da Ohio ve Florida dahil 5 büyük eyaletteki delege seçimleri tamamlanmış olacak.

ABD’de şu ana kadar önde bulunan adaylar, Süper Salı’dan önde çıkmaları durumunda adaylıklarını garantileme açısından önemli bir avantaj sağlamış olacaklar.

Demokrat Parti’nin başkan adaylarından Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Parti’nin önde bulunan adaylarından Donald Trump’ın arayı açarak hazirandan önce adaylıklarını garantileme hedefine karşın, Demokrat adaylardan Bernie Sanders ile Cumhuriyetçilerden Ted Cruz, Marco Rubio, John Kasich ve Ben Carson Süper Salı’da bugüne kadar ülkenin çok küçük bir bölümünde tamamlanan seçimlerde elde ettikleri delege sayısını artırmayı umuyorlar.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X