ABD’den Türk ihracatçılara kötü haber!

ABD İstanbul Başkonsolosu Hunter, Türkiye’nin dışında kalmamak için büyük mücadele verdiği TTIP konusunda iyi haberler vermezken, serbest ticaret anlaşması ihtimaline de ‘kotamız doldu’ sözleriyle noktayı koydu.

ABD’den Türk ihracatçılara kötü haber!

CÜNEYT ÖNDER

Türkiye ile serbest ticaret antlaşmasına yeşil ışık yakmayan Amerikan yönetimi, AB ile yürütülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerinde de Ankara’ya kapıları kapattı. Amerika Birleşik Devletleri’nin İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, devam eden görüşmelerin Türkiye’yi TTIP’e dahil etmeye yönelik olmadığını söyledi.

Olay TV Sorumlu Müdürü Cüneyt Önder’in sorularını yanıtlayan Charles F. Hunter, antlaşmanın Türkiye’ye olumsuz yansıyacağını kabul ederken, ”Sorunların çözümü için yüksek düzeyli mekanizmalar oluşturuldu ve bir çerçeve dahilinde ABD ve Türkiye’den yetkililer bir araya gelerek şu anda müzakerelerin nasıl gitmekte olduğuna ve Türkiye üzerinde oluşturacağı etkilere dair en iyi analizleri yapıyorlar” dedi.

KAPASİTEMİZ DOLDU

Transatlantik ve Transpasifik antlaşmalarının diğer ülke ekonomilerine zarar verme amacı taşımadığını savunan Hunter, ”Aksine ticaretin gelişmesi, atak yapması amacını taşımakta” diye konuştu. Türkiye’nin ABD ile serbest ticaret talebini de değerlendiren Başkonsolos, ”Asya ve Avrupa ülkeleri ile yaptığımız son anlaşmalarla şu anda biz serbest ticaret kapasitemizi doldurmuş durumdayız” ifadelerini kullandı.

POTANSİYEL VE FIRSAT VAR

İki ülke arasındaki ticaret hacminin son 15 yılda büyük bir ilerleme kaydettiğini dile getiren Hunter, ”Türkiye’ye baktığımızda ticaret tercihleri arasında ABD ilk 10 sırada, ancak ABD’ye bakıldığında Türkiye 30’ncu sırada. Dünyanın en iyi 10 ekonomisinden biri olan Türkiye kesinlikle daha iyi bir yeri hak ediyor. Bunun için farkındalığın artırılması yararlı olacaktır” dedi. Türkiye’de varolan potansiyel ve fırsatları gördüklerini vurgulayan Hunter, şöyle devam etti: ”Bunun en büyük göstergelerinden biri de Ticaret Bakanımız Penny Pritzker’in Türkiye’ye gelmesi. Tek başına gelmedi yanında Başkanlık İhracat Konseyi’nin üyelerini de getirdi. Konsey üyeleri 10 yıldan uzun süredir ilk defa yurtdışına çıktılar ve gittikleri 2 ülkeden biri de Türkiye idi. Bunun çok önemli bir gösterge olduğunu düşünüyoruz.”

HAFİF TİCARİ ARAÇ İHALESİ

Amerikan Federal Posta Servisi’nin 180 bin adet hafif ticari araç alım ihalesinde Bursa’nın da adının geçtiği ve Fiat Doblo ile Türkiye’de üretilen Ford Connect modellerinin ön plana çıktığı hatırlatılan Hunter, toplam 6,3 milyar dolar tutarındaki ihale sürecinin devam ettiğini kaydetti. Başkonsolos Hunter şeffaflık sözü vererek, ”Bu sürecin olabilecek en azami şeffaflıkla yapılacağından hiç bir şüphem yok. İhale sürecinde Kongre’nin onayı söz konusu değil, siyasi bir müdahale olamaz” şeklinde konuştu.

TTIP NEDİR ?

13 Şubat 2013 tarihinde kamuoyuna duyurulan TTIP Antlaşması, dünyadaki toplam ticaretin üçte birini oluşturan ABD ve AB arasında gümrük tarifelerinin kaldırılması, yatırımlar konusunda ABD ve AB firmalarının eşit muameleye tabi tutulması ve kamu ihalelerine karşılıklı serbest katılım sağlanmasını içeriyor. TTIP, Amerikan ürünlerine AB üzerinden Türk pazarına serbest giriş olanağı sağlarken Türk mallarının ABD’ye ihracatında gümrük vergisi devam edecek. Bu durum  ticaret dengesini olumsuz etkilerken Türk ürünlerinin  rekabet yeteneğini de azaltacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X