ABD’den ‘Türkmenler’ ile ilgili kritik açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, “Türkmenler, DAEŞ’e karşı bizim desteklemeye çalıştığımız yerel güçlerden biri olarak çok etkili bir savaş gücü” dedi.

ABD’den ‘Türkmenler’ ile ilgili kritik açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkmenlerin IŞİD terör örgütüne karşı “çok etkili bir savaş gücü” olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, konuyla ilgili soruları yanıtladı. Türkmenlerin IŞİD’e karşı önemli bir güç olduğunu belirten Toner, “Daha önce birçok defa daha söylemiş olduğum gibi, Türkmenler, IŞİD’e karşı bizim desteklemeye çalıştığımız yerel güçlerden biri olarak çok etkili bir savaş gücü” ifadesini kullandı.

Toner, Esad rejiminin Bayırbucak Türkmen bölgesinde Rusya’nın da desteğiyle sürdürdüğü kara harekatı sonucunda gelen ölüm haberleri konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı. Toner, konu üzerine yayınlanan haberleri görmediğini savunarak, “Bundan dolayı bu haberlerin güvenirliliğini teyit edemem” dedi.

“Paralel yapı”nın uygunsuz bağışları

Öte yandan Toner’e, “Paralel Yapı”nın, ABD siyasetçilerine 100 binlerce dolar “uygunsuz” bağışlarda bulunduğu yönünde ABD medyasında yer alan haberler soruldu. Toner, paralel yapı üzerine yapılan haberleri görmediğini belirterek, “Bu haberlere ve iddialara bakmam gerekiyor, ben görmedim” diye konuştu.

ABD’nin en çok satan gazetelerinden USA TODAY, “Paralel Yapı”nın ABD Kongresi üyelerinin seyahatlerini usulsüz ve yasa dışı finanse ettiğinin ortaya çıkmasının ardından bu yapıyla bağlantılı kişilerin Kongre üyesi veya başkan adaylarının kampanyalarına da son yıllarda uygun olmayan şekillerde bağışlar yapmış olabileceğini yazmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X