ABD’den Viyana öncesi Suriye mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Viyana’da yapılacak Suriye konulu toplantı öncesinde Suriye krizinin çözümü için diplomatik çabaların ve ilgili tarafların masada bulunmasının önemine dikkat çekti.

ABD’den Viyana öncesi Suriye mesajı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Viyana’da yapılacak Suriye konulu toplantı öncesinde Suriye krizinin çözümü ve DAEŞ (IŞİD) ile mücadele için diplomatik çabaların ve ilgili tarafların masada bulunmasının önemine dikkat çekti ancak Suriye’de istedikleri siyasi geçişin elde edilip edilemeyeceği konusunda kuşkulu olduklarını söyledi.

Kerry, Avusturya’da yapılacak toplantı öncesinde ABD Barış Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada ülkesinin Suriye konusundaki diplomatik çözüm ısrarının sürdüğü mesajını verdi.

Viyana’da daha önce yapılan toplantının ilk kez önemli tüm tarafları bir araya getirdiğini hatırlatan Kerry, bunun sonucunda “bir ürün” ortaya çıktığını, bu ürünün de “DAEŞ (IŞİD) terör örgütünün yenilgiye uğratılması ve Suriye savaşının bir an önce sona erdirilmesi gerekliliği bulunduğunu” herkesin kabul etmesi olduğunu belirtti.

Hem BM yetkililerinin hem de ABD yönetiminin ve kendisinin Suriyeli muhalif grupların liderleriyle görüşmeler yaptığını ifade eden Kerry, “Bu kimseye bir şey dayatmak değil. Paydaşların BM müzakere sürecini başlatabilecek bir çerçeveyi oluşturması için bir araya geliyoruz” dedi.

Kerry, şöyle devam etti:

“Ancak şunu da vurgulamak istiyorum. Sorumlu Suriyeli muhalefetin liderleri intikam almaya odaklanmış değil. Savaşın uzamasını da istemiyorlar. Uzlaşının gerekliliğini anlıyorlar. Ama aynı zamanda çatışmaların başlamasından önceki duruma dönmek de mümkün değil.”

Bu nedenle “gerçek bir geçiş” üzerinde ısrar ettiklerini kaydeden Kerry, gerçek geçiş olmadan çatışmanın durmayacağını, bu yüzden de Beşşar Esed üzerinde etkili Rusya ve İran ile çalıştıklarını söyledi.

“Amacımız eyleme dayalı bir zaman çizelgesi geliştirmek” diyen Kerry, kapsamlı bir geçiş için henüz bir uzlaşı bulunmadığını hatırlattı ve hala yapacak çok iş bulunduğunu belirtti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X