AB’den tren garlarına sıkı denetim geliyor

Amsterdam-Paris treninde geçtiğimiz hafta yaşanan saldırının ardından Avrupa Birliği yetkilileri harekete geçti. AB, tren garlarındaki güvenlik önlemlerini arttırma kararı aldı.

AB’den tren garlarına sıkı denetim geliyor

AB İçişleri ve Ulaştırma Bakanları, Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’un davetiyle geçen hafta yaşanan tren saldırısından sonra alınacak önlemleri görüşmek üzere Paris’te biraraya geldi. 

Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan sonuç bildirgesinde, bakanların, Amsterdam-Paris trenindeki saldırı girişiminden sonra tren garlarında kimlik ve bagaj kontrolü yapılacağı, bu kontroller sırasında istihbarat servislerinden gelen bilgilerin de dikkate alınacağı konusunda uzlaştığı kaydedildi. Garlarda hali hazırda yapılan kontrollerin daha da sıkılaştırılacağı, garlardaki güvenlik görevlilerinin AB Sınır Koruma Ajansı (Frontex) gibi AB ülkelerine yönelik hukuki kurumlarla gerektiğinde iletişim halinde olabileceği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca bakanların, yolcuların kimlik bilgilerini kayıt altına almayı öngören bir sistemin de Avrupa düzeyinde acilen hayata geçirilmesi gerektiği konusunda uzlaştığı bildirildi. Faslı Eyüp El Khazzani, Amsterdam’dan Paris’e giden hızlı trende 21 Ağustos’ta silahlı saldırı düzenlemiş, olayda 3 kişi yaralanmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X