ABD’li komutandan İncirlik açıklaması

ABD Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanı Gorenc, İncirlik Hava Üssü’nün IŞİD’e karşı daha etkili operasyonlar yapılmasını sağladığını söyledi.

ABD’li komutandan İncirlik açıklaması

ABD Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Frank Gorenc, Türkiye’nin İncirlik Hava Üssü’nü IŞİD’e karşı Doğal Kararlılık Operasyonu kapsamında koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarına açmasının, terör örgütüne karşı daha etkili hava operasyonları yapılmasını sağladığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Dış Basın Merkezinin New York ofisinde gazetecilerle bir araya gelen Gorenc, “Türklerin sadece bizim değil diğer koalisyon üyelerinin de üssü kullanmasına izin vermesi ileriye dönük çok büyük bir gelişmeydi. Bu erişimi sağlaması, Türkiye’nin diğer 65 koalisyon ortağıyla birlikte DAEŞ ile mücadelede çok istekli olduğunu gösterdi” diye konuştu.

İncirlik Hava Üssü’nün Suriye sınırına olan yakınlığının savaş uçaklarının daha güçlü ve etkili operasyonlar düzenlemesine imkan verdiğini vurgulayan Gorenc, “Bu üste görev yapmamıza izin verdiği için Türklere minnettarız” dedi.

Gorenc, aynı kapsamda Diyarbakır 8. Ana Jet Üssünde personel kurtarma misyonunun bulunduğuna işaret ederek, “DAEŞ’in yayınladığı korkunç video görüntülerini düşününce, personel kurtarma faaliyetlerinin, operasyonun tesirliliği için ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz” ifadesini kullandı.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi konusuna da değinen Gorenc, “Her ülkenin kendini koruma hakkı vardır. Bu olayda Türkler kendi ulusal yetkisini kullandı” değerlendirmesinde bulundu.

Gorenc, “Türkiye, NATO kapsamındaki hava devriyesi çalışmalarına tam katılım gösteren ülkelerden biri. Bu yapı NATO hava sahasına yapılan ihlallerin tolere edilmeyeceğini herkesin anlaması için düzenlendi. Hava sahası ihlali olduğunda, angajman kuralları çerçevesinde cevap veririz. Ardından, hava sahası konusunda müteyakkız olmaya devam edeceğimizi diplomatik kanallarla ortaya koyarız” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X