ABD’nin anti-terör üssü hazırlığı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un, IŞİD’e karşı daha etkili mücadele edebilmek amacıyla dünyanın farklı bölgelerindeki askeri üslerini, birbiriyle ilişkili anti-terör üsleri olarak kullanmak için hazırlık yapıyor.

ABD’nin anti-terör üssü hazırlığı

Pentagon’un muhtemel planıyla ilgili New York Times’ın adı açıklanmayan bir Pentagon yetkilisine dayandırdığı haberinde, Batı ve Kuzey Afrika ile Güneydoğu Asya’daki birçok militanın IŞİD’e biat etmesi üzerine Pentagon’un, Obama’ya, bu bölgelerde anti-terör üssü görevi görecek merkezler oluşturmak şeklinde bir plan hazırladığı iddia edildi.

Habere göre planda belirtilen anti terör üsleri, 500 ila 5 bin arasında Amerikan askerini barındırabilecek. Özellikle IŞİD’e karşı istihbarat toplama ve gerektiğinde operasyonlar yapma amaçlarına hizmet etmesinin planlandığı iddia edilen anti-terör üslerinin, Afrika, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu’daki Amerikan üslerinin plan çerçevesinde birbiriyle ilişkilendirilmesi yoluyla oluşturulabileceği kaydedildi. Bir Pentagon yetkilisi ise, iddiaları doğrulamayı reddetti ve gerçekleştirilecek olsa bile bu planın, sadece bölgedeki mevcut Amerikan üslerini kapsayacak şekilde uygulanabileceğini kaydetti.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ise Washington’ı ziyaret eden Hindistan Savunma Bakanı Manohar Parrikar ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD yönetiminin bu plan üzerinde aylardır çalışmakta olduğunu belirtti. IŞİD’in Güneydoğu Asya’da giderek artan bir tehdit haline geldiğini de dile getiren Carter, “Bu bir gerçek. Amerikan anti-terör ağlarını birbirine bağlama ve böylece teröre karşı daha etkili mücadele etme fikrinin arkasındaki bu durumu görmemiz gerek” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X