ABD’nin Palmira çelişkisi

Suriye’nin Palmira şehrinin IŞİD’ten alınması için Rusya’ya hava desteği veren ABD, tarihi kentin Şam yönetimine verilmesini doğru bulmuyor.

ABD’nin Palmira çelişkisi

ABD, Suriye’nin Humus ilindeki tarihi Palmira ilçesinin terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesi konusunda çelişki yaşıyor.

Bir yandan Esad rejiminin kenti geri almak için Rus savaş uçakları eşliğinde düzenlediği operasyona havadan destek veren ABD, diğer yandan Palmira’yı IŞİD’ten alıp Esad rejimine vermenin yanlış olduğunu ifade ediyor.

Suriye’de ABD’nin asıl önceliğinin IŞİD’i ortadan kaldırmak olduğunu vurgulayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “IŞİD barbarlığını Esad zorbalığıyla değiştirmek çok iyi bir değiş tokuş ya da harika bir çözüm değil. Suriye halkı IŞİD ve Esad seçimi arasında kalmamalı” ifadesini kullandı.

PALMİRA OPERASYONUNDA SON DURUM

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) dün internet sitesinde koalisyon güçlerinin Palmira çevresindeki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini açıklamıştı.

Açıklamada, “Palmira yakınında IŞİD’in taktiksel birimine bir hava saldırısı düzenlendi ve bir IŞİD cephesi yok edildi” denilmişti.

Yerel kaynaklar, rejim güçlerinin Palmira’yı geri almak için düzenlediği operasyona Rusya’nın da hava desteği sağladığını bildirmişti.

Rus savaş uçaklarının Deyrezor’dan gelen IŞİD’in ikmal hattını vurduğu, bu nedenle terör örgütünün Palmira’ya takviye güç gönderemediği ifade edilmişti.

Çatışmalar tarihi kent yakınlarında sürüyor. IŞİD’in kent etrafına mayın döşemesi nedeniyle, Rus hava şemsiyesindeki rejim güçlerinin kente yaklaşık 1 kilometre mesafede olduğu, ötesine henüz geçemediği belirtiliyor.

Rusya Özel Kuvvetleri’nde görevli bir subayın dün Palmira operasyonu sırasında öldürüldüğü bildirilmişti.

Rejim güçleri, birkaç gün önce bölgede ilerleyerek stratejik Hayan Dağı, Kasr Meridyen oteli mevkii ve Humus-Palmira-Şam kavşağında kontrolü sağlamıştı.

Terör örgütü IŞİD, Palmira’yı Mayıs 2015’te ele geçirmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X