ABD’ye ültimatom: Diplomatlarını çek

Son gerginlikten sonra Caracas’ta Amerikalılara ‘Gringo bize saygı göster’ yazıları görülmeye başlandı.

ABD’ye ültimatom: Diplomatlarını çek

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD’yi içişlerine karışmakla suçlayan Venezuela, ülkedeki Amerikalı diplomatların büyük bir kısmını geri çekmesi için Washington’a iki hafta süre tanıdı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez, ABD’nin 100 diplomatından 80’inden fazlasını geri çekmesini istedi.

Rodriguez, ülkesindeki Amerikalı diplomat sayısının, ABD’deki Venezuelalı diplomat sayısı gibi 17’ye indirilmesini istediklerini söyledi.

Venezuela ile ABD arasındaki gerginlik bir süredir tırmanışta.

ABD, geçen yıl Venezuela’da protesto gösterilerine katılanların haklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle bazı Venezuelalı yetkililere vize sınırlaması getireceğini açıklamıştı.

Buna karşılık Venezuela da, eski ABD Başkanı George W. Bush ve eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney de dahil olmak üzere bazı Amerikalı politikacıların ülkeye girişini yasakladı.

Venezuela’yı ziyaret edecek Amerikan vatandaşlarından da ABD’nin Venezuela vatandaşlarından istediği kadar vize harcı alınması kararlaştırıldı.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, sık sık ABD’yi içişlerine karışmakla suçluyor.

Maduro daha önce de ABD’nin ülkesindeki muhalif gruplarla işbirliği yaparak kendisini devirmeye çalıştığını söylemiş, ABD ise bu iddiayı “gülünç” olarak nitelemişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X