‘AB’nin Türkiye’yi üye yapmama lüksü yoktur’

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, “AB’nin Türkiye’yi üye yapmama lüksü yoktur” dedi.

‘AB’nin Türkiye’yi üye yapmama lüksü yoktur’

ABD’nin başkenti Washington’da temaslarda bulunan Bozkır, Türk Büyükelçiliği’nde Washington ve civarında öğrenim gören Türk vatandaşları ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen resepsiyona katıldı. Bozkır, etkinlikte öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, “Sizler Türkiye’nin geleceğisiniz ve Türkiye sizlerle ne kadar gurur duysa azdır” ifadesini kullandı.

Yurtdışında ve ABD’de yetişip, beyin göçünün etkilerine uğramadan Türkiye’ye dönmüş vatandaşlarının, kuruluşunun 100. yılına önemli adımlar atarak ilerleyen Türkiye için önemli bir kazanç olduğunu dile getiren Bozkır, 2023’e doğru ilerlerken Türkiye’nin katettiği mesafelerden söz etti.

Bozkır, Türkiye’nin bugün rakamlara bakıldığında ekonomik olarak neredeyse üçe katlanmış bir ülke haline geldiğini anlatarak, “Türkiye’nin 2023 yılında 2 trilyon dolarlık bir ülke olacağını söylediğimizde, ‘500 milyar dolar ihracatı olan ülke olacak’ dediğimizde, ‘kişi başına düşen gelir 25 bin dolar olacak’ dediğimizde artık kimsenin dudağında gülümse kalmadı. Buna mukabil Türkiye’nin bunu gerçekleştireceğine olan inanç da çok daha fazlalaştı” diye konuştu.

“Türkiye bugün dünyada sayılı aktörlerden biri haline geldi” diyen Bozkır, bu başarının sağlanmasında genç nüfusun rolüne işaret etti.

“AB’nin detaylara değil ormana bakması lazım”

Türkiye’nin AB sürecine de değinen Bozkır, AB’ye üyeliğin Türkiye’nin stratejik bir hedefi olduğunun altını çizdi. Bu süreç kapsamında çıkarılan kanunlar hakkında bilgi veren Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşam şartlarımızdaki standartların yükselmesi ve geleceğe çok daha iyi şartlarda gitmemiz bakımından bu sürecin devamını büyük bir çabayla sürdürüyoruz. Türkiye’ye AB’nin ihtiyacı bugün her zamankinden çok daha fazla. Türkiye’nin de AB’ye ihtiyacı giderek artıyor. Bu, çok kısa bir zamanda dengi dengine gelecektir ve Türkiye AB üyesi olacaktır. AB’nin Türkiye’yi üye yapmama lüksü yoktur. Ancak tabiatıyla biraz daha fazla konuşmamız, AB’nin detaylara değil ormana bakmasını sağlamamız lazım. Bunun için de hep beraber gayret sarf ediyoruz. İnşallah sizlerle beraber bu amacımıza ulaşacağız.”

Bozkır, bugün de ABD Başkanı Barack Obama’nın katılımıyla gerçekleştirilecek “63. Ulusal Dua Günü” etkinliğine katılacak. Bozkır ayrıca, düşünce kuruluşu German Marshall Fund’da bir konferans verecek. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X