Aç kalan eşek arıları, binlerce bal arısını telef etti

Elazığ’da sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle sayıları artan ama doğada yiyecek bulamayınca aç kalan yaban arıları kovanlara saldırınca binlerce bal arısı telef oldu.

Aç kalan eşek arıları, binlerce bal arısını telef etti

Elazığ Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yusuf Elitok yaptığı açıklamada, yörede “eşek arısı” veya “sarı arı” olarak adlandırılan yaban arısı sayısında son bir ayda büyük bir artış gözlemlediklerini söyledi.

 

Yaban arısı sayısındaki artışın hava sıcaklığının mevsim normallerinden yüksek olmasından kaynaklandığını dile getiren Elitok, yaban arılarının doğada yiyecek bulamadıkları için arı kovanlarına yöneldiğini ifade etti.

 

Elitok, şöyle konuştu:

 

“Tarla ve bahçelerde sebze ve meyve bulamayan eşek arıları, yiyecek temin etmek için kovanlara saldırıyor. Eşek arıları, bal çalmak için kovanlara saldırıyor, kovanlardaki arılar da balı kaptırmamak için karşı koyuyor. Ancak bal arısından soğuk havaya 3-4 derece daha dayanıklı olan eşek arısı, bu mücadeleden üstün çıkıyor. Üreticilerimize ait 75 bin kovandaki bal arılarının yüzde 20’si telef oldu.”

 

Üreticiler, eşek arısı tuzakları kurdu

 

Merkeze bağlı Poyraz köyündeki üretici Mustafa Bahşi, eşek arılarının saldırısı sonucu 155 kovanından 38’indeki bal arılarının tamamının telef olduğunu söyledi.

 

Eşek arılarının zayıf düşürdüğü bal arılarının soğukta telef olduğunu anlatan Bahşi, şunları kaydetti:

 

“Kovanlarımdaki zarar yaklaşık 10 bin lira. Bunu engellemek için eşek arısı tuzakları kurduk. Pet şişeyi bir kaç yerinden delerek buralara damlama borusu kesip takıyoruz. Pet şişenin içerisine de bir parça ciğer, kuyruk yağı, balık veya tavuk eti telle asıyoruz. Bir miktarda su koyup ağzını kapatıyoruz. Eşek arısı bu kokuya geliyor ve borulardan içeri girdiği zaman çıkamıyor ve suyun içine düşüp ölüyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X