‘Acımayın saygı duyun’

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) Kurucusu Yavuz Kocaömer Yeşimlilerle buluştu. Kocaömer, engellilere acınmamasını sadece saygı duyulması gerektiğinin altını çizdi.

‘Acımayın saygı duyun’
HABERİ PAYLAŞ

Yeşim Tekstil Spor Kulübü ve Çevre ve Sosyal Sorumluluk Kulübü’nün ortak organizasyonuyla hayata geçirilen söyleşide Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın Kurucusu Yavuz Kocaömer “Büyüklere yaşanmış hikayeler” başlıklı söyleşisiyle engelli vatandaşlar için uzun yıllardır sürdürdüğü mücadelenin detaylarını Yeşimlilerle paylaştı.

Engelliler yararına çalışma fikrinin ağabeyinden kaynaklandığını dile getiren Kocaömer “Benden 2 yaş büyük olan engelli ağabeyim ile o 22 yaşında vefat edene kadar hep birlikteydik. Çok zor günler ve yıllar geçirdi ama çok azimliydi, ne yürüdü ne oturdu, zekiydi, evin hakimi oydu, bugün geriye baktığımda ondan çok şey öğrendim ama özellikle bir tanesi galiba hayatımın dönüm noktası sayılacak bir özellikti. Rahmetli ağabeyimden, yaşamın zorlukları karşısında pes etmemeyi öğrendim” dedi.

Bugüne kadar yaklaşık 31 bin vatandaşa hizmet verdiklerini belirten Kocaömer; “Bu kişiler özürlü değil, engellidir. Onları faklılıkları olan insanlar olarak kabul etmek gerekir. Engelli olan kişilere acımayın, saygı duyun. Ben engelli insanlardan çok şey öğrendim. Biz onlara yardım etmiyoruz, onlarla karşılıklı yardımlaşıyoruz” dedi.

Kocaömer, engelli sporunda Türkiye’deki son durumu ise şu sözlerle değerlendirdi: 

“Son 10 yılda engelliler sporunda önemli gelişmeler oldu. Bugün birçok branşta engelli gençlerimiz Almanya, Avusturya, Fransa, Amerika gibi ülkelerin sporcularına karşı önemli başarılar elde ediyor. Kadınlarda Rio’da altın madalya aldık. Fırsat verildiğinde neler başarabildiklerini gösterdiler.”

Kocaömer’in ardından söz alan Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya “Bugün Yavuz Bey’le birlikte iş yoğunluğuna kısa bir mola verip çok önemli bir konuda farkındalık kazandık. Kendisine verdiği güzel bilgiler ve bizde yarattığı farkındalık için çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten çok önemli bir konuya gönül vermiş. Aslında hepimiz mutlaka benim tek başıma ne etkim olur demeden toplumsal konularda bir adım atabiliriz. Yavuz Kocaömer’i engelli vatandaşlarımız için yaptığı çalışmalar için bir kez daha yürekten kutluyorum” dedi.

Söyleşi sonunda katılımcıların sorularını da cevaplayan Yavuz Kocaömer’e Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya ve Jade Genel Müdürü Selim Şankaya tarafından bir teşekkür plaketi de takdim edildi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X