Açlık ve yoksulluk sınırı yükseldi

Türk-İş’in araştırmasına göre kasım ayında açlık sınırı 1.390,61 TL, yoksulluk sınırı 4.529,66 TL seviyesine çıktı.

Açlık ve yoksulluk sınırı yükseldi
HABERİ PAYLAŞ

Kasım ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.390,61 TL oldu. Bir önceki ay açlık sınır 1.379,09 TL seviyesinde bulunuyordu.

 

Türk-İş’ten yapılan açıklamaya göre, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.529,66 TL seviyesine çıktı. Bir önceki ay sınır 4.492,15 TL seviyesindeydi.

 

Bekar olan bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.683,50 TL’ye yükseldi.

 

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,84 oranında artış gösterdi. Yılın ilk onbir aylık dönemi sonunda artış yüzde 12,84 oranında oldu. Gıda enflasyonunda oniki ay itibariyle artış oranı yüzde 13,53 olarak belirlendi. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14,43 olarak hesaplandı.  

 

Açıklamada şu bilgiler verildi: “Süt, yoğurt, peynir grubunda  fiyat rekabeti kıyasıya devam ediyor. Hesaplamada izlenen sütte 9, yoğurtta 5 ve peynirde 11 üründe tespit edilen fiyat değimi ortalama fiyata fazla yansımadı.

 

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta  et, tavuk ve balık fiyatı bu ay değişmedi. Balık fiyatı hesaplanırken -her zaman olduğu gibitezgahlarda bol olan hamsi, istavrit gibi çeşitlere ağırlık verildi. Yumurta fiyatı yine aynı kaldı. Sakatat fiyatında bir fiyat değişikliği görülmedi. Bakliyat ürünlerinde de (nohut, mercimek, kuru fasulye, barbunya vb) bu ay önemli bir değişiklik tespit edilemedi.

 

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte, yaş sebze-meyve fiyatları bu ay artış gösterdi ve mutfak harcamasına yük geldi. Çoğu üründe fiyat artışı dikkati çekti. Geçtiğimiz ay 3,14 TL olarak hesaplanan ortalama yaş-sebze kilogram fiyatı bu ay yüzde 10,83 oranındaki artışla 3,48 TL’ye yükseldi. 

 

Ortalama kilogram sebze fiyatı bu ay 3,59 TL ve meyve kilogram fiyatı ise 3,25 TL olarak hesaplandı. Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi- pazardaki mevsim ürünleri esas alınmış ve ürünlerin tek tek ağırlığı yerine genel meyvesebze tüketimi miktarından hareket edilmiştir.

 

Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta  ekmek fiyatlarındaki artışın yılbaşından sonra olması beklenmektedir. 

 

Pirinç fiyatında çok düşük gerileme görülürken, diğerlerinde önemli bir değişiklik olmadı.

 

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden  tereyağı ve margarin ile zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı bu ay yine değişmedi. Zeytin ortalama kilogram fiyatı yeşil zeytinde arttı, siyah zeytin değişmedi. 

 

Geçtiğimiz ay zam gören şekerin fiyatı aynı kaldı. Bal, reçel ve pekmez ile tuz fiyatı da değişmedi. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb) ürünlerinden bu sefer antep fıstığı fiyatı bu ay arttı, diğerlerinin fiyatı aynı kaldı. Baharat (kimyon, nane, karabiber, vb) ürünleri ile salça fiyatı da değişmedi. Çay ve ıhlamur fiyatı yine aynı kaldı.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X