Adalet Bakanı’ndan HDP açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır’daki terör saldırısının bombalı araçla düzenlendiğini, saldırıda polis ve sivil şehitlerin olduğunu açıkladı. Bozdağ, HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasıyla ilgili de konuştu: ”Hukuka saygı duymadılar, gere

Adalet Bakanı’ndan HDP açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ni ziyaretinde konuştu.

Bakan Bozdağ, Diyarbakır Bağlar’daki terör saldırısıyla ilgili ”Saldırı, bombalı araçla düzenlendi. Polis ve sivil şehitler var” dedi.

Bozdağ, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP’li bazı milletvekilinin gözaltına alınmalarına ilişkin de konuştu.

”GÖZALTI KARARLARININ TAMAMI YASAYA UYGUN”

Adalet Bakanı, ”Gözaltı kararlarının tamamı yasaya uygun. Örgütün propagandası için davete icabet edilmedi. Hukuka saygı duymadılar, gereği yerine getirildi. Türkiye bir demokratik hukuk devletidir. Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız mahkemeler tarafından kullanılmaktadır. Hakimlerimiz görevlerinde bağımsızdır anayasa gereğince; anayasa, kanun ve hukuka bağlı vicdani bir kanaatle kararlar vermekte, adli işlemler yapmaktadır” ifadesini kullandı.

Bozdağ’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Bugün Diyarbakır’da Bağlar’da bir aracın patlatılması sonucu pek çok vatandaşımız yaralandı, bazı vatandaşlarımız ve polislerimiz şehit oldu. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye terörle etkin bir mücadele yürütmektedir.

Bir yandan PKK var bir yandan Suriye’deki uzantıları var. Öte yandan DEAŞ var FETÖ var DHKP-C var. Sayarken harfleri karıştırıyorum. En az 10 tane terör örgütüyle eş zamanlı mücadele eden dünyada ikinci bir ülke yok. Uluslararası toplum terörle mücadele konusunda yeterince destek vermiyor.

”ALMAN ADALET BAKANI’NIN DA MERKEL’İN DE HADDİNE DEĞİL”

Türkiye’de süren davaların neredeyse hepsiyle ilgili görüş belirtme hakkını hem Sayın Merkel hem hükümet sözcüsü hem Adalet Bakanı hem de diğer Alman yetkililer kendinde görüyor. Türkiye’nin bağımsız, egemen bir devlet olduğunu, Türk yargısının da Alman yargısı kadar bağımsız ve tarafsız bir yargı olduğunu onlar görmek, anlamak zorundadır. Siz Türkiye’nin iç işlerine karışamazsınız. Alman Adalet Bakanı’nın da haddine değildir, Merkel’in de haddine değildir, başka bakanların da haddine değildir. Hiçbir ülkenin de haddine düşmemiştir.

Türkiye’yi insan hakları ve hukuk devleti prensipleri çerçevesinde başkalarıyla mukayese edenler, önce dönüp kendilerine bakacaklar. Türkiye, bundan sonraki süreçte başka ülkelerdeki hak ihlallerini, ihlali yapanların yüzüne söylemeye devam edecektir.

Ne Alman Başbakanı ne de Avrupa’nın komiserleri, bize ders verme hakkına sahip değildir. Türkiye’yi yansız, bağımsız, objektif değerlendirdikleri zaman biz her türlü eleştiriye açığız ama terör örgütlerinin lojistiği ile terör örgütlerinin yazdığı raporların altına sadece imza koyarak, Türkiye’yi onların iddiasıyla yanlı, taraflı bir şekilde suçladıkları zaman o raporların bizim gözümüzde zerre kadar saygınlığı yoktur.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X