Aday adaylığı için başvurular sona erdi

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) erken seçim tarihini 1 Kasım olarak açıklamasının ardından 31 Ağustos’ta başlayan milletvekilliği aday adaylığı başvuruları 3 Eylül saat 19:00 itibariyle sona erdi.

Aday adaylığı için başvurular sona erdi
HABERİ PAYLAŞ

1 Kasım’da yapılacak erken genel seçimler için milletvekili aday adaylığı başvuruları sona erdi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nde sabahın erken saatlerinde başlayan başvurular son dakikaya kadar yoğun bir şekilde devam etti. Başvurular, AK Parti Genel Merkezi’nden ve Bursa AK Parti İl Başkanlığı binasından yapıldı.

7 Haziranda Bursa’da AK Parti’ye 235 aday adayı başvuruda bulunurken, bu seçim için 150’den fazla müracat yapıldı. Başvuruda bulunan erkek aday adaylarından 5 bin, kadın aday adaylarından 2 bin 500 lira alınırken, engelli vatandaşlardan ise herhangi bir ücret alınmadı. Zeki Eker, Selim Yedikardeş, Salih Başparmak, Bennur Karaburun’un yanı sıra Mehmet Müezzinoğlu da Bursa’dan milletvekili aday adaylığı için başvurdu. Önder Matlı’nın müracaatta bulunmadığı öğrenildi. 

AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, “Sıkıntılı bir seçim takvimi yaşıyoruz. 12 Eylül’de bir kongremiz var. O yüzden genel merkezimiz geçmiş seçimlere göre müracaatları kısa tuttu. Şu anda seçimlerin yenilenmesi söz konusu. Genelde bir seçim olduğunda adaylarda değişiklik öngörülür ve buna göre de aday adaylarında yoğunluk olur. Ancak 7 Haziranın üzerinden henüz 3 ay geçti. Anayasa gereği seçimlerin tekrarlanması söz konusu olduğu için 7 Hazirana göre başvuruların daha düşük olmasını bekliyorduk. Ama yine de bizim umduğumuzdan fazla bir teveccüh var” dedi.

Torun, “Müracaat edenler arasında çok sürpriz isimler yok. Bizim tanıdığımız, zaten kamuoyu tarafından bilinen isimler var. Onların dışında sürpriz diyebileceğimiz isimler Bursa’dan yok” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) seçime aynı kadroyla gireceği için başvurularda değişiklik olmazken, Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) Bursa milletvekili aday adaylığına 30 kişinin müracaat ettiği açıklandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X