Afet kapıyı çalmadan önlemi alalım: Türkiye’de ilk Afet Yönetimi projesi

2018’de Almanya ve İngiltere modeller incelendi, Japonya’da uygulamaları görüldü ve Türkiye’nin ilk Afetlerde Sağlık Yönetimi ve Lojistiği projesi hazırlandı. Sağlık Bakanlığı diğer illere de örnek gösterdi. Şehir Hastanesi yanında planlanan dev tesis 2020 yatırım programına girdi, ihale aşamasına geldi. Türkiye’nin herhangi yerindeki afetin yönetilebileceği teknolojiye sahip proje, dev hangarlarıyla hastane lojistiği de sağlayacak… Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Afet kapıyı çalmadan önlemi alalım: Türkiye’de ilk Afet Yönetimi projesi

Aslında… Projeyi 2018 yılında Olay Televizyonu’nda konuk ettiğimiz dönemin İl Sağlık Müdürü olarak Dr. Özcan Akan anlatmıştı.

Projenin adı Afetlerde Sağlık Yönetimi ve Lojistiği’ydi.

Almanya ve İngiltere modelleri yanında, afetle yaşadığı için afet bilinci olan Japonya’ya gidilip örnekleri incelenmişti.

Yalnızca Bursa’da değil, Türkiye’de ilk olacaktı.

Önce…

Samanlı’daki hastane alanı yanında bulunan 70 dönümlük alan düşünüldü. Ancak dere ıslahının maliyeti nedeniyle vazgeçildi. Çevre Yolu bağlantısı, ulaşılabilirlik ve Bursa’nın en büyük hastanesi ile koordinasyon esas alınarak Şehir Hastanesi yanındaki geniş alana karar verildi.

Etüt çalışmaları 2018’de tamamlandı, projesi 2019’da yapıldı, Sağlık Bakanlığı’nın 2020 yatırım programına da girdi.

Bakanlık bu projeyi çık önemsemiş ve diğer illere de önerme karar almıştı.

Fakat…

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının devamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X