Afet Yönetim Merkezi Yıldırım’a güç katacak

Yıldırım Belediyesi, olası afetlerde yönetim planlarının uygulanacağı ve kriz koordinasyonunun yürütüleceği Afet Acil Yönetim Kriz Merkezi ilçeye kazandırıyor.

Afet Yönetim Merkezi Yıldırım’a güç katacak

Afet yönetim planını hazırlayarak yaşanması muhtemel felaketlerde can ve mal kayıplarını en aza indirmek için çalışmalarını yürüten Yıldırım Belediyesi, bu planların uygulanarak afet stratejilerinin yürütüleceği Afet Acil Yönetim Kriz Merkezi’ni inşa ederek ilçedeki önemli bir açığı kapatıyor. Mimar Sinan Mahallesi’nde inşası süren, bin 495 metrekare alana sahip Afet Acil Kriz Yönetim Merkezi’nin bünyesinde deprem izleme istasyonları, eğitim salonları ve STK’ların yararlanacağı bölümler bulunacak. Çağın gereklerine uygun olarak inşa edilen merkezde eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının yanında deprem, sel, yangın ve lodos gibi olası afetlere karşı acil müdahale durumları da yürütülecek. Ayrıca merkez olası afetlerde farklı kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlayarak hızlı ve etkin mücadele olanağı sunacak. 

AFETLERE KARŞI DİRENÇLİ ŞEHİR

İnsanlar arasında afetlere hazırlık konusunda yeterli bilinç bulunmadığını ve afet öncesi planların bu gibi durumlarda kayıpları en aza indireceğini belirten Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Toplumumuzda afete hazırlık denildiği zaman sadece arama kurtarma safhası biliniyor. Öncelikle tüm afetlere karşı şehri dirençli kılacak risk planını hazırladık. Olası afet anlarında da kriz planlarını uygulamak adına tüm afet senaryolarına yönelik çözümlerimizi inşasını sürdürdüğümüz kriz merkezimizde yöneteceğiz. Kriz planlarında öncelikle risk yönetimi, ardından kriz yönetimi ve afet sonrası iyileştirmeler yer alıyor. Bu merkez ilçemizin olası afet anında tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek önemli bir mekan olarak şehrimize hizmet verecek. Gelecekle ilgili tüm projeler ve kentsel dönüşüm çalışmalarımızda da şehrimizin afetlere karşı dirençli olması için planlamalarımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X