Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması başlıyor

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 17’incisi düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması başladı.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması başlıyor
HABERİ PAYLAŞ

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve jüri üyeleri, yarışma hakkında bilgiler verdi. Dündar, şunları söyledi:

“17 yıl içerisinde bu yarışmamız kurumsal bir hal aldı ve bizler de ciddi bir tecrübe sahibi olduk. Jüri üyelerimizle birlikte fikir alışverişi yapıp çalışmalar yürüterek bu çalışmamızı her yıl daha etkin hale getirmek adına uğraş veriyoruz. Geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz ‘Tanpınar Akademi’ ile de yarışmamızı ve çalışmalarımızı bir üst seviyeye çıkarmış olduk. Tanpınar Akademi başlığı altında yıllık bir dergi çıkartmayı kararlaştırdık. Her yıl Tanpınar Edebiyat yarışmamızın o yıl ki konu başlığıyla hazırlanacak olan Tanpınar Zamanı Dergisi’nin ilk sayısı geçtiğimiz yılın konusu itibariyle şiir üzerine hazırlandı.”

DÜNYADAN KATILIM…

Bu yılki yarışmayı mektup dalında ve ‘Tanpınar’a Mektup’ konu başlığı altında düzenlediklerini belirten Dündar, “Her yıl büyük ilgi gören yarışmamızın etkisi Bursa sınırlarını aşmış, Türkiye’ye hatta yurt dışına kadar yayılmış durumda.

Edirne’den Kars’a, Japonya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar dünyanın her yerinden yarışmamıza katılım oluyor. Hatta Azerbaycan’da da bu yarışmamızın benzeri düzenleniyor’ dedi. 

Yarışmaya başvurular 30 Mart 2018 tarihinde son bulacak. Yarışmamızın ödül töreni 5 Mayıs 2017 tarihinde Ördekli Kültür Merkezi’nde yapılacak. Aynı gün Tanpınar Sempozyum’u da gerçekleştirecek. Jürinin seçtiği mektuplardan oluşan kitap ve ‘Tanpınar Zamanı’ adlı derginin ikinci sayısı okuyucular ile buluşturulacak. Jüri,  Prof. Dr. Abdullah Uçman, Prof. Dr. Handan İnci, Prof. Dr. Baki Asiltürk, Metin Önal Mengüşoğlu ve İhsan Deniz’dan oluşacak.

UÇMAN: “SÜREKLİLİK ÖNEMLİ”

Jüri Üyesi Prof. Dr. Abdullah Uçman, “Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın süreklilik kazanması çok önemli. Tanpınar’ın eser verdiği tüm dallarda düzenlenen yarışmanın bu yıl mektup dalında düzenleniyor olması ayrı bir önem taşıyor” diye konuştu. 

Prof. Dr. Handan İnci ise düzenlenen yarışmanın Ahmet Hamdi Tanpınar’ın okunmasına vesile olduğunu ifade etti. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X