AK Parti belediyelerinden algıyı terse çevirecek hamle

Türkiye’de ve Bursa bir yurt sorunu olmadığını söyleyemeyiz. Ancak, devlet öğrencileri sokakta bırakacak da değildir.Üniversitelerdeki yüz yüze eğitimde 1,5 yıllık aranın ardından özel yurtların fiyatlarında anormal düzeyde artış söz konusu.Hem ev kiraları hem de özel yurtlardaki bu fırsatçılık elbette öğrenci ve velileri devlet yurtlarına yöneltti.Fakat, onların da bir sınırı var. Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın yazdı…

AK Parti belediyelerinden algıyı terse çevirecek hamle

Muhalefet, açılacak üniversiteler öncesi yaşanan bu sorunu kaşımaya başlayınca AK Parti’nin kurmayları devreye girdi. Ülke genelindeki belediyelerine, illerinde ve ilçelerindeki barınma sorununu çözmesi için talimat verdi.

Bu talimat üzerine de AK Partili belediyelere dünden itibaren barınma sorunu yaşayan öğrencilere geçici barınma desteği açıklamaya başladı.

Devlet üniversite açıyorsa tabii ki, barınma mekanlarını da yapacaktır.

Nitekim yapıyor da.

Dün de vurguladık. Sayıları her geçen gün artan ve 81 ilde bulunan üniversitelerimizin yeterli öğrenci yurtları da olmalı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun bu sorunu çözme konusunda çabaları var.

Ancak, yurt yapmak sabahtan akşama olacak bir şey değil.

AK Partili belediyelerin şimdi kalıcı yurtlara çıkana dek kendisine başvuran öğrencileri barındırma işine soyunduklarını görüyoruz.

Muhalefete mensup belediyelerin de bu yönde çabaları var ama onlarda siyasi bir  hedef söz konusu.

O da, ‘iktidar bakın üniversite öğrencilerine kalacak yer bile yapamıyor’ algısı yaymak.

İhsan Aydın’ın yazısının devamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X