AK Parti’den Diyarbakır’daki seçim sonuçlarına itiraz!

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Dara Akar, HDP’lilerin ölülerin yanı sıra hastane ve askerde bulunanların yerine bile oy kullandığına yönelik tespitlerinin olduğunu söyledi ve şikayette bulundu.

AK Parti’den Diyarbakır’daki seçim sonuçlarına itiraz!

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’nca, 1 Kasım seçimlerinde kentteki birçok bölgede usulsüzlük yapıldığı ileri sürülerek, ilçe seçim kurullarına oyların yeniden sayılması için başvuruda bulunuldu. 

İl Başkanı Muhammed Dara Akar, usulsüzlük yapıldığına ilişkin birçok tespitte bulunduklarını kaydetti. HDP’lilerin ölülerin yanı sıra hastane ve askerde bulunanların yerine bile oy kullandığını iddia eden Akar, “2 günlük bir çalışma neticesinde hassas ve titiz bir şekilde elde ettiğimiz tespitler doğrultusunda bugün itirazlarımız yapıldı. İlçe seçim kurullarına yapılan bu itirazların neticesi beklenmektedir. Doğrusu geçen seçimde de olduğu gibi bu seçimde de okul etrafında ciddi psikolojik baskı yapıldı. Öbek öbek oralarda biriken insanlar gelenleri ciddi şekilde yönlendirdiler. Elimizde fotoğrafları da var. Hatta onların HDP lehine oy kullanmalarını zorladılar. Örgütlü bir şekilde korkutma ve yıldırmaların olduğunu çoğu yerde saptamış durumdayız” dedi.

“BLOK OY KULLANMASI SAPLANMIŞTIR”

Blok halinde oy kullanıldığını da tespit ettiklerine dikkat çeken Akar, “Diyarbakır’da sandıkların açılmasına yarım saat kala yaptığımız tespitler sonucu yüzde 8 ile 10 arasında katılım düşüşünün yönündeydi. Fakat sandıklar açılıp ve sayımlar yapıldığı sırada burada gördüğümüz şey birçok yerde katılmama yok gibi. Sandıkta 280 seçmen varsa tamamı oy kullanıldığı göründü. Geçersiz bir tek oyunda olmadı. Bununda ilginç olduğunu ve bölgenin sosyopolitik yapısının göz önüne alındığında okuma yazma oranına ilişkin Türkiye ortalamasında geçersiz oy beklendi. Ancak hiçbir sandıkta geçersiz oy olmadı” diye konuştu.

“TALEBİMİZ OYLARIN YENİDEN SAYILMASI YÖNÜNDE”

 

AK Parti’nin birçok oyunun çalındığını da iddia eden Akar, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“HDP’nin geçersiz oylarının geçerli sayıldığı yönünde saplantılarımız var. Ama AK Parti konusunda doğrusu müşahitlerin de vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda çok zorlukların çıkarıldığı yönündedir. Çabamız yasa ve hukuk çerçevesinde herkesin iradesinin sandığa yansımasını bekliyoruz. Özellikle kırsal bölgelerde güvenliğin daha problemli olduğu yerlerde mesela Silvan, Lice, Kocaköy, Hazro, Kulp ve Dicle gibi yerlerde aynı durumlar var. Bizim müşahitlerimiz elinden geleni yaptı. Ne yazık ki bu bölgenin malum durumundan ötürü güvenlik nedeniyle köy ve kırsal alanda blok oyların kullanılması bizi düşündürmektedir. Bizde bu manada yasal itirazımızı bugün gerçekleştirdik. Talebimiz Diyarbakır’daki oyların tekrar sayılması yönündedir. Çıkacak sonuca hepimiz rıza gösterelim. AK Parti’nin lehine HDP’nin ise aleyhine bir durum yaratılmıştır.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X