AK Partili kadın vekillerden koruma zinciri

TBMM Genel Kurulu’nda birleşimin açılmasından yaklaşık 3 saat sonra gündem dışı konuşmalara geçildi.

AK Partili kadın vekillerden koruma zinciri

Milletvekillerinin sataşma ve beyan düzeltme gerekçesiyle yaptıkları konuşmaların ardından Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı gündem dışı konuşmalara geçmek isteyince MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural itiraz etti. 

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök’ün önceki birleşimde yaptığı konuşmada kendi gruplarına ve HDP’ye sataştığını, sataşmadan dolayı söz istediklerini belirtti. 

Bahçekapılı ise sataşmanın bir önceki birleşimde kaldığını belirterek, söz vermedi. 

“HDP ile işbirliği yapıyorsun”

Bunun üzerine Vural, HDP’ye söz verildiğini, ancak kendilerine verilmediğini belirterek, “HDP ile işbirliği yapıyorsun. MHP’nin sözünü kesiyorsun” ifadesini kullandı.

Bahçekapılı ise  “Benimle konuşurken terbiyenizi takının. Oturun yerinize. Ben İçtüzüğe uygun davranıyorum. Geçen oturumdaki sataşmalardan dolayı söz vermeyeceğim. Basın mensupları da bu konuda yazı yazarlarsa İçtüzüğün 69. maddeyi okusunlar” dedi.

Bahçekapılı daha sonra dünkü birleşimdeki beyanını düzeltmek isteyen MHP Konya Milletvekili Faruk Bal’a söz verdi.

HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani de bir önceki birleşime ilişkin sataşma nedeniyle söz hakkı istedi. Bahçekapılı’nın söz hakkı vermemesi üzerine Zozani, direnme hakkını kullanarak söz verilip verilmemesinin Genel Kurul’a sorulmasını istedi. Yapılan oylamada Zozani’ye söz verilmemesine karar verildi.

Ardından bazı milletvekilleri sataşma ve beyan düzeltme nedeniyle söz almayı sürdürdü.

Bu arada MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Bahçekapılı’nın HDP’ye söz verdiği, ancak kendilerine vermediği gerekçesiyle Bahçekapılı’ya tepki gösterdi. 

Bahçekapılı, Vural’ı sataşmadan dolayı konuşmasını yapması için kürsüye davet ettiği, ancak gelmediği gerekçesiyle gündem dışı konuşmalara geçti. AK Parti Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek’e Bayburt’un Kurtuluşunun 99. yılı dolayısıyla söz verdi.  

“Uzaklaşın buradan” 

Bu sırada Vural ve muhalefet grup başkanvekilleri ile bazı milletvekilleri divanın önüne geldi. Bahçekapılı ise “Uzaklaşın buradan” diyerek tepki gösterdi.

AK Parti’li kadın milletvekilleri de başkanlık divanı önüne gelerek yüzleri Genel Kurula dönük şekilde el ele tutuştular. 

Daha sonra gündem dışı konuşmalara devam edildi. MHP Adana Milletvekili Ali Halaman Adana’daki işsizlik sorunu, CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ise Manisa’daki elektrik kesintilerine ilişkin gündem dışı konuşma yaptılar. 

Bu arada Bahçekapılı, Genel Kurul salonundaki kavga sırasında merdivenlerden düşen CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün’e, kürsüden geçmiş olsun dileğinde bulundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da Düzgün ile tokalaşarak bir süre sohbet etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X