AK Parti’nin seçim şarkısına YSK’dan yasak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti’nin ”Haydi Bismillah” adlı seçim şarkısına yasak getirdi. Karar, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın YSK’ya yaptığı itiraz sonucu alındı.

AK Parti’nin seçim şarkısına YSK’dan yasak

CHP’li Mahmut Tanal, AK Parti’nin ”Haydi Bismillah” adlı seçim şarkısının ”Halkın dini, manevi duygularını istismar etmeye yönelik olduğu” gerekçesiyle yasaklanmasını talep etmişti. Tanal, YSK’ya verdiği dilekçede gerekçelerini şöyle anlatmıştı:

‘Tamamen dini, manevi duygu ve değerleri içerir nitelikli bu şarkı, seçim şarkılarında dikkate alınması gereken usul ve esaslara aykırıdır. Anayasa 24’üncü maddesine göre kimse, devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz. Siyasi Parti Kanunu 87’nci maddesinde; ‘Siyasi partiler, devletin sosyal veya ekonomik veya siyasi veya hukuki temel düzenini, kısmen de olsa dini esas ve inançlara uydurmak amacıyla veya siyasi amaçla veya siyasi menfaat temin ve tesis eylemek maksadıyla dini veya dini hissiyatı veya dince mukaddes tanınan şeyleri alet ederek her ne suretle olursa olsun propaganda yapamaz, istismar edemez veya kötüye kullanamazlar’ denilmek suretiyle halkın özgür iradesinin fesada uğraması engellenmek istenmiştir. Seçim Kanunu 58’inci maddesine göre; ‘Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk bayrağı ve dini ibareler bulundurulması yasaktır.”

AK PARTİ’DEN TEPKİ

Karara tepki gösteren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Twitter’dan ‘CHP’li vekilin itirazı üzerine YSK, ‘Besmelenin seçimde kullanılamayacağına’ karar vermiş. Sonuçta, CHP sayesinde seçimde besmele yasak’ mesajını paylaştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X