Akaryakıt depolarına otomatik kontrol

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt piyasasında şirketlerin tank ve depo verilerini anlık takip etmek amacıyla yeni bir otomasyon sistemi kuracak.

Akaryakıt depolarına otomatik kontrol
HABERİ PAYLAŞ

EPDK’dan edinilen bilgiye göre, akaryakıt piyasasında kurulacak yeni sistemin mevzuat çalışmalarına başlandı. Türkiye’deki vergi gelirlerinin önemli kısmını karşılayan akaryakıt sektöründe kaçakçılığın önlenmesini ve satışların anlık kontrol edilebilmesini sağlayan otomasyon sisteminin benzeri, şirketlerin tank ve depolarındaki akaryakıt verilerini takip için de uygulanacak.

​Ülkedeki 12 bin 658 adet akaryakıt istasyonunda kurulu otomasyon sistemine benzer bu sistem sayesinde istasyonların depo ve tanklarındaki akaryakıt miktarı EPDK tarafından anlık izlenebilecek. Elde edilen günlük verilere Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı gibi kurumların da erişimi sağlanacak. Böylece şirketlere ilişkin gerekli incelemeler daha hızlı şekilde sonuçlandırabilecek. EPDK’nın, ilerleyen günlerde sistemin uygulanmaya konulmasına yönelik hazırladığı yönetmelik taslağını değerlendirmeye açması bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X