Akdeniz 8 ayda 3 bin kişiyi yuttu

Akdeniz, Avrupa’ya ulaşmak isterken tekne facialarında binlerce göçmenin yaşamını yitirdiği mezarlığa dönüştü. Bu yıl Akdeniz’de can verenlerin sayısının 2 bin 800’ü bulurken, bu sayının artmasından endişe ediliyor.

Akdeniz 8 ayda 3 bin kişiyi yuttu
HABERİ PAYLAŞ

Savaş, yoksulluk, siyasi baskılar gibi nedenlerle ülkelerini terk edip Avrupa’ya kaçak yollardan girmek isterken binlerce göçmen Akdeniz’de boğularak can veriyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 2015’in başından bu yana Avrupa’ya kaçak yollardan girmek isterken Akdeniz’de can veren kişilerin sayısının 2 bin 800’ü bulduğunu açıkladı. Ancak hemen hemen her gün yaşanan ‘trajedi’ ile bu sayının artmasından endişe ediliyor. 

Öte yandan şu ana kadar 366 bin 402 sığınmacının Avrupa ülkelerine ulaşmayı başardığını bildirdi. Son verilerine göre, yıl başından bu güne kadar geçen sürede Avrupa’da deniz yoluyla en fazla sığınmacının giriş yaptığı ülke Yunanistan oldu. Yunanistan’a bu yıl 244 bin 855 sığınmacı girdi. İtalya’ya ise Akdeniz’i geçerek 119 bin 500 kişi geldi.  Avrupa’ya ulaşanların yüzde 75’i erkek, yüzde 13’ü çocuk ve yüzde 12’si kadınlardan oluşuyor. 

ÇOĞU SURİYELİ 

BM’ye göre, bu yıl Akdeniz’i geçmeyi başarıp Avrupa ülkelerine varan sığınmacıların yarısından fazlasını Suriye’den kaçanlar oluşturdu. Avrupa’ya ulaşan sığınmacıların yüzde 51’i Suriye’den yola çıktı. Bu yıl sadece Yunanistan’a 142 bin Suriyeli ulaştı. Avrupa ülkelerine bu yıl ulaşan sığınmacılar arasında Suriyelileri, Afganistan ve Eritre’den gelenler takip etti. Geçen yılın tamamında 219 bin sığınmacı Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmış, yaklaşık 3 bin 500 kişi bu yolda yaşamını yitirmişti.

Sığınmacılar dağıtılıyor

Yukarı Bavyera hükümeti sözcüsünün verdiği bilgilere göre, cumartesi gününden bu yana 6 bin 780 sığınmacı Münih’e ulaştı. Dün sabah saatlerinde de yaklaşık bin 200 sığınmacının daha Münih’e vardığı kaydedilirken, 450 sığınmacının daha trenle Münih’e gelmesi bekleniyor. 

Münih’e ulaşan 600 kadar sığınmacının trenlerle Dortmund’a doğru yola çıktığı, sığınmacıları diğer eyaletlere dağıtmak için ise 13 otobüsün hazır beklediği kaydedildi. Sözcü, sığınmacıların eyaletler arasında adil şekilde paylaştırılmasının ‘şu anki en temel hedeflerden biri’ olduğunu vurguladı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X