Akdeniz’de tekne faciası, 300 mülteci kayıp

BM, Akdeniz’de alabora olan üç göçmen teknesi dışında bir teknenin daha kayıp olduğunu bildirdi. Ölü sayısının ise 300’den fazla olduğu kaydedildi.

Akdeniz’de tekne faciası, 300 mülteci kayıp

Libya’dan İtalya’ya kaçak göçmen taşımak için geçen hafta sonu yola çıkan ve Akdeniz’de batan tekne sayısının dört, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 300 civarında olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) Güney Avrupa Sözcüsü Carlotta Sami, Akdeniz’de Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede dört göçmen teknesinin battığını, teknelerden birinin halen kayıp olduğunu, ölü sayısının ise 300 civarında bulunduğunu açıkladı.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da Akdeniz’de yaşanan son göçmen faciasına yönelik bilgileri güncelleyen Sami, cumartesi günü Libya’dan İtalya’ya doğru hareket eden 4 küçük göçmenteknesinden birinin halen kayıp olduğunu belirtti. Sami, ölü sayısını en az 300 olarak verdi. Bugün daha önce yapılan açıklamalarda ölü sayısı 200 civarında verilmişti.

BMMYK Cenevre Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada da Akdeniz’de alabora olduğu düşünülen dört teknedeki göçmenlerden kaybolanların sayısının 300’ü bulduğu ifade edildi. İtalya’ya ulaşmak üzere Libya’dan yola çıkan göçmenlerin çoğunun Sahra altı ülkelerinden olduğunu belirtilen açıklamada, Akdeniz’deki kurtarma çalışmalarının yetersiz olmasından endişe duyulduğu vurguladı.

BMMYK Avrupa Bürosu Direktörü Vincent Cochetel de “Bu trajedi, güvenlik peşinde koşan ama denizin acımasızlığına bırakılmış insanların nasıl hayatlarını yitirdiğini hatırlatan bir trajedi. Avrupa, bu duruma geç ve yetersiz müdahale ile cevap veremez” ifadesini kullandı.

BMMYK Sözcüsü Babar Baloch da AA’ya yaptığı açıklamada, kurtarılan göçmenlerle konuştuklarını ve kayıp sayısının zaman geçtikçe artmaya devam ettiğini söyledi. Baloch, “Kurtarılanlar şok geçirmiş durumda. Bu büyük bir trajedi ve bu insanlar tamamen çaresiz. Şu ana kadar en az 100 göçmenkurtarıldı. Teknelerde 300’den fazla göçmen olduğu anlaşılıyor” dedi. 

Geçen sene 218 bin göçmen Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaştı. BMMYK, bu göçün 2015’te de devam edeceği uyarısında bulunmuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X