Akhisarlılara müjde

İnegöl Akhisar Mahallesi’nde köy tüzel kişiliği döneminde meradan parsellenerek köylülere verilen arsalardaki satılamaz şerhleri kaldırılıyor.

Akhisarlılara müjde
HABERİ PAYLAŞ

SADULLAH ORGAN

Akhisar Mahallesi’nde bazı arazilerin 1992 ve 2002 yıllarında köy tüzel kişiliği zamanında meradan parsellenerek 442 Sayılı Kanun kapsamında uygun bedellerle köy halkına ihale edildiğini belirten Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, “Alınan arsalarda 2 yıl içerisinde inşaatın başlatılması ve 5 yıl içinde de bu inşaatın bitirilmesi gerekiyordu. Ayrıca binayı tamamladıktan sonra da 5 yıl yani toplamda 10 yıl satılamaması durumu söz konusuydu” dedi.

91 KÖYÜ KAPSIYOR

İhale edilen 342 adet parselin 103 tanesinde 10 yıl süreyle satılamaz şerhi bulunduğu ve bazılarında da ipoteklerin bulunduğunun tespit edildiğini kaydeden Yiğit, konuyla ilgili olarak Valilik’in görüşüne başvurulduğunu anlattı. Valilik’ten gelen olumlu cevap üzere bu sorunun aşıldığını belirten Yiğit, “Bu durum hakkında verilen karar doğal olarak buna benzer 91 köyümüzü de kapsıyor. Bu konu başta Akhisar Mahallemiz sakinleri olmak üzere pek çok köyümüzde de birçok vatandaşımızı ilgilendiren bir konu. Yaptığımız girişimler ile vatandaşlarımızın arsalarında bulunan satılamaz şerhlerinden belediyemize borcu olmayanların şerhleri kaldırıldı” diye konuştu.

ŞARTLARI VAR

Şerh kaldırılmasının bazı şartlarının olduğunu da belirten Yiğit, “Şerhlerin tamamının 10 yıllık süresinin dolmuş olması, arsa sahibinin idareye borcunun bulunmaması ve tapu kütüğünden parsellerin satışında konulan ipotekler hakkında ödeme dekontu getirilmesi gerekiyor. Evrak sunulmaması durumunda ise tapu kütüğündeki ipotek bedelinin günümüz rakamına güncellendikten ve tahsilatı yapıldıktan sonra kaldırılacağı kararı alınmıştır” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X