Akıllı cihazlar depreme karşı uyaracak!

Yeni bir araştırmaya göre, akıllı telefonlar ve diğer kişisel elektronik cihazlar depremlere karşı erken uyarı sistemi olarak kullanılabilir.

Akıllı cihazlar depreme karşı uyaracak!

ABD’li bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada akıllı telefonların hayat kurtarmak için de kullanılabileceğini öne sürüldü.

Geological Survey’de görev alan araştırmacıların ‘Science Advances’ isimli dergide yayımlanan çalışmasında  akıllı telefonlar ve diğer kişisel elektronik cihazlarda bulunan sensörler sayesinde geniş çaplı bir ağ oluşturulabileceğinin ve bunun depreme karşı erken uyarı sistemi olarak hizmet verebileceğinin altı çiziliyor.

GPS kadar etkili olmasa da kişisel elektronik cihazların yüzeydeki oynamaları saptayabileceğini belirten araştırmacılar, bu yöntemle saptanan depremin kısa sürede milyonlarca kişinin akıllı telefonuna erkenden uyarı olarak gönderilebileceğini belirtiyor.

“MİLYONLARCA KİŞİ TARAFINDAN KULLANILABİLİR”

Ekip adına açıklama yapan Benjamin Brooks, erken uyarı sisteminin Japonya ve Meksika gibi birkaç ülke dışında kullanılmadığını belirtiyor.

Ülkelerin bu sisteme yüksek maliyetinden dolayı yanaşmadığının altını çizen Brooks, kendi sistemlerinin düşük maliyetinden dolayı onlarca ülkede kullanılabileceğini ve kullanıma girmesinin ardından da milyonlarca kişinin erken uyarı sisteminden faydalanabileceğini belirtiyor.

“SİNYALLER DEPREMDEN DAHA HIZLI HAREKET EDİYOR”

Söz konusu sistemin fizibilite çalışmalarına başlayan ekip, depremin yaklaşık 5 bin akıllı telefon tarafından saptanmasının ardından yeterince hızlı bir şekilde işlendiğini ve sinyaller, depremden daha hızlı hareket ettiği için gerekli erken uyarının yapıldığını açıkladı.

Nüfusun yoğun olduğu bölgelerde kullanılabilecek sistemin yeterince akıllı cihazın bulunmadığı bölgelerde meydana gelen depremlere karşı göstereceği performansın ise daha yavaş olması bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X