Aliboğazı Vadisi’nde operasyon tamamlandı

Tunceli’nin Hozat, Çemişgezek ve Ovacık İlçeleri üçgeninde yer alan Aliboğazı Vadisi’nde terör örgütü PKK’ya karşı 27 Nisan günü başlatılan operasyon bugün sabah saatlerinde tamamlandı, birlikler üslerine döndü. Operasyonlar sırasında 8 terörist ölü ele g

Aliboğazı Vadisi’nde operasyon tamamlandı

Hozat İlçesi’nde konuşlu bulunan 51’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde jandarma komando ve jandarma özel harekat birliklerince Aliboğazı Bölgesinde yaklaşık 2 tabur asker ile 27 Nisan’da başlayan ‘Şehit Piyade Er Nazmi Yıldızlı-85’ operasyonu bugün sona erdi.

Operasyonlar sırasında Tunceli’de ilk kez bir çatışmada 12 terörist silah bırakarak güvenlik güçlerine teslim oldu. Askeri kaynaklar, PKK içinde yaşanan çözülmeler nedeniyle ve kayıpların giderek artması sonucu birçok PKK’lının çatışmak istemediği ve teslim olmak istediğini belirtti.

Dün akşam saatlerinde bir grup PKK’lı ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada ölü olarak ele geçirilen 5 kadın terörist arasında yer alan Hindistan kod adlı 31 yaşındaki Hindistan Yüksel’in, örgütün Ovacık sorumlusu olduğu ve 14 yıldır örgütün dağ kadrosunda bulunduğu belirtildi.

Bugün sabah saatlerinde tamamlanan Aliboğazı operasyonu sonuçları Tunceli Valiliği tarafından yapılan yazılı bir açıklama ile duyuruldu. Valilik açıklaması şöyle:

27 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

“Hozat 51’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde jandarma komando ve jandarma özel harekat birliklerince ilimiz Aliboğazı Bölgesi’nde bölücü terör örgütüne yönelik başlatılan Şehit Piyade Er Nazmi Yıldızlı-85 operasyonu kapsamında, 27 Nisan 2017 tarihinde teröristlerle sıcak temas sağlanmış, çıkan çatışmada; 2 erkek terörist ölü olarak ele geçirilmiş, 2 bayan terörist yaralı, 6 sağ (3 bayan 3 erkek) terörist teslim olmuştur. 1 kahraman askerimiz ise operasyon esnasında hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmış, kaldırıldığı Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştır. Askerimizin sağlık durumu iyi olup hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Ayrıca askerimizi yaralayan terörist çatışma sırasında ölü olarak ele geçirilmiştir. 28 Nisan 2017 tarihinde yapılan istihbari çalışmalar neticesinde Aliboğazı bölgesinde teröristlerin barındığı iki ayrı sığınak tespit edilmiş, tespit edilen sığınakların çevresi güvenlik güçlerimizce kuşatılmış ve teröristlere teslim olmaları yönünde çağrıda bulunulmuştur.

Teslim ol çağrısına ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıkmış, çıkan çatışmada 6 (5 bayan 1 erkek) terörist ölü olarak ele geçirilmiş, 4 erkek terörist ise güvenlik güçlerimize teslim olmuştur. Bölgede devam eden arama/tarama faaliyetleri neticesinde; 9 kalaşnikof piyade tüfeği, 1 RPG-7 roketatar, 1 M-16 piyade tüfeği, 2 el bombası, 4 roketatar sevk fişeği, 438 kalaşnikof fişeği 37 M-16 piyade tüfeği fişeği, 2 M-16 piyade tüfeği şarjörü, 38 adet kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, 1 el telsizine bağlantılı el yapımı patlayıcı devresi 1 güneş paneli, 1 jeneratör, 5 palaskaya takılı kütüklük, 1 televizyon ve çok sayıda yaşamsal malzeme ile örgütsel doküman ele geçirilmiştir. Ele geçirilen malzemelere Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile el konulmuştur Sonuç olarak Aliboğazı Bölgesi’nde yapılan operasyonlarda; 8 terörist ölü olarak ele geçirilmiş, 2’si yaralı olmak üzere 12 terörist güvenlik güçlerimize teslim olmuştur. 26 Nisan 2017 tarihinde İlimiz Pülümür İlçesi Kızılmescit Bölgesi’nde yapılan operasyonlarda ise 7 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Böylece ilimizde son üç günde yapılan operasyonlarda 27 terörist etkisiz hale getirilmiştir.”

ALİBOĞAZI’NDAN DÖNEN ASKERLER, MEHTER MARŞIYLA KARŞILANDI

Tunceli’nin Hozat İlçesi yakınlarındaki Aliboğazı Vadisi’nde bugün sona eren operasyondan dönen Hozat 51’inci Motorlu Piyade Tugayı’na bağlı askerler, birliklerine döndüklerinde mehter marşı ve sevinç gösterileriyle karşılandı. 3 gündür zorlu doğa şartları altında operasyonlarını sürdüren askeri birlikler, birçok noktada teröristler ile şiddetli çatışmalar yaşadı. Operasyon birlikleri bugün sabah erken saatlerinden itibaren helikopterler ve zırhlı araçlarla bölgeden alınarak kışlalarına döndü. Kışlaya giren askerler, buradaki silah arkadaşları tarafından mehter marşı ve sevinç gösterileriyle karşılandı. Bu karşılma töreni kısa sürede askerler tarafından sosyal medya hesaplarında da paylaşıldı.

PÜLÜMÜR KIZILMESCİT’TEKİ OPERASYON DA TAMAMLANDI

Bu arada Pülümür İlçesi Kızıl Mescit Köyü yakınlarında 7 PKK’lının öldürüldüğü operasyona katılan askerler de operasyonları tamamlayarak Pülümür’deki kışlalarına döndüğü öğrenildi. Pülümür İlçe Jandarma Bölüm Komutanlığı’na dönen jandarma özel harekat birliklerini helikopterden indikleri sırada bazı sivil vatandaşlar ile birlikte silah arkadaşları sevinç gösterilerinde bulunarak, davul zurna eşliğinde Türkiyem türküsünü çalarak karşıladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X