Aliyev’den taziye ziyareti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 9. Cumhurbaşkanı Demirel’in vefatı nedeniyle Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliğine taziye ziyareti gerçekleştirdi.

Aliyev’den taziye ziyareti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatı nedeniyle Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliğine taziye ziyareti gerçekleştirdi. 

Büyükelçi İsmail Alper Coşkun tarafından karşılanan Aliyev, önce Anadolu Ajansı (AA) ve Azerbaycan Devlet Haber Ajansı (AzerTac) tarafından ortaklaşa hazırlanan “Haydar Aliyev Fotoğraf Sergisi”ndeki Süleyman Demirel fotoğraflarını inceledi.

Cumhurbaşkanı Aliyev daha sonra merhum Süleyman Demirel anısına açılan taziye defterini imzaladı. Aliyev, taziye defterine şunları yazdı:

“Büyük devlet adamı ve politikacı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefat ettiği haberi beni son derece üzdü.

Bütün yaşam ve faaliyetini Türkiye’nin refahı için adayan Süleyman Demirel, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren dünya politikasına, uluslararası camiayı ilgilendiren kararların alınmasına, dünyadaki gelişmelerin politik açıdan çözüm sürecine yakın katkıda bulundu.

Türk dünyasının birliği ve dayanışması için fedakarlık gösteren Süleyman Demirel, geniş coğrafi mekanda yer alan Türkçe konuşan halklar ve devletler arasında sıkı ilişkiler kurulması, işbirliğinin derinleşmesi yönünde büyük hizmetler verdi.

Süleyman Demirel, Azerbaycan halkının gerçek dostu idi. Kardeş ülkelerimiz arasında işbirliği ve ikili ilişkilerin stratejik müttefiklik düzeyine ulaşmasında hiç kuşkusuz Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile Süleyman Demirel arasında kurulan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin eşsiz rolü oldu.

Süleyman Demirel’in aziz hatırası Azerbaycan halkının kalbinde daima yaşayacaktır. Allah rahmet eylesin.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X