Alman AWACS uçakları geliyor

Alman AWACS erken uyarı uçaklarının NATO misyonu çerçevesinde Türkiye’nin hava savunmasına destek vermek için Türkiye’ye gönderilecek. Uçakların Konya’da konuşlandırılacağı bildirildi.

Alman AWACS uçakları geliyor

Alman Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı’nın, meclise, NATO’nun bazı AWACS erken uyarı uçaklarını geçici olarak Türkiye’ye gönderilerek Konya’da konuşlandırılacağı konusunda bilgi verdiği belirtildi. 

Uçaklarla birlikte asker de gönderileceği belirtiliyor. Ancak kaç Alman askerinin gönderileceği konusunda ise bir bilgi yok. Alman meclisine gönderilen bilgilendirme yazısında bunun bir muharebe misyonu olmadığı belirtilirken, ayrıca terör örgütü IŞİD’in bilinin bir hava savunması olmadığı ve Suriye ve Rusya gibi hava kuvvetlerini Türkiye’ye karşı kullanacak tarafların dahil olduğu konusunda bir emare bulunmadığı ifade edildi.

AWACS uçağında farklı ülkelerden 16 askeri personel bulunurken, Almanya misyona dâhil üyelerin üçte birini oluşturduğu için gönderilecek asker sayısının da gönderilecek uçak sayısına bağlı olacağı  belirtiliyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X