Alman basını Merkel’in ziyaretini böyle gördü

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in mülteci krizinin çözümüne ilişkin Türkiye’ye yaptığı günübirlik ziyaret, Alman basınında geniş yer buldu.

Alman basını Merkel’in ziyaretini böyle gördü

Ziyaret öncesinde zamanlamanın seçimlerin hemen öncesine gelmesi nedeniyle eleştirilen ziyarete ilişkin haberler özetle şöyle:

Welt Online: Erdoğan’ın Türkiye’si Avrupa’nın yeni tampon bölgesi

“Seyahat kolaylıklarına ilişkin belirsiz vaatler ve AB müzakerelerinde yeni fasıl açılması durumu gizleyemez: Merkel Türkiye’ye sınır muhafızı rolü biçti” ifadelerinin kullanıldığı haberde, “Suriye’de tampon bölge isteyen Türkiye, kendisi tampon bölge oldu” denildi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Merkel’den Türkiye’ye para ve vize kolaylığı

Başbakan Angela Merkel, Türkiye’nin mülteci krizinde AB ile daha sıkı çalışması karşılığında, vize kolaylığı ve mali yardım önerdi. Geri kabul anlaşması gereği, mültecilerin hızlı bir şekilde geri almasını talep etti. 

Spiegel Online: Bana yardım edersen, ben de sana yardım ederim

Zor ziyaret, tartışmalı zamanlama: Normal bir zamanda böyle bir ziyareti kimse düşünemezdi. Başbakan Angela Merkel, Türkiye’de parlamento seçimlerine iki hafta kala İstanbul’a giderek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Türkiye’ye daha çok para, vize kolaylığı ve AB müzakerelerinde yeni ivme önerildi.

Tagesschau.de: Zor ziyaret, tartışmalı zamanlama

Batılı politikacılar, otoriter davranışları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son zamanlarda uzak durdu. Ama Başbakan Angela Merkel, mülteci krizinde Türkiye’ye güveniyor. Erdoğan’la görüşmesinin yakınlaşmayı getirmesi öngörülüyordu, ancak seçimlerden önce yapılan ziyaret eleştirilere de neden oldu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X