Alman ordusu Suriye için onay aldı

Alman hükümeti, Bakanlar Kurulu toplantısında, Suriye’ye IŞİD ile mücadele etmek için askeri unsurların gönderilmesi tezkeresini imzaladı.

Alman ordusu Suriye için onay aldı

Alman N24 televizyon kanalında konuya ilişkin soruları yanıtlayan Von der Leyen, askeri unsurların Suriye’ye gönderilmesinin “zor ama zorunlu” bir karar olduğunu belirterek, IŞİD’in faaliyetlerini engelleme ve örgütü etkisizleştirme noktasındaki kararlılıklarını vurguladı.

IŞİD ile askeri mücadelede herkesin hemfikir olduğunu ve bu terör örgütüyle müzakere edilemeyeceğini dile getiren Von der Leyen, “İdeolojik olarak da DEAŞ’e karşı savaş verilmeli. Bu, Müslüman Arap dünyasının ana görevi. Son olarak şu soruyu da sormak zorundayız: Nefretin kökleşmesi sadece Suriye, Irak veya Müslüman Arap dünyasında mevcut değil, aksine bizde de var” dedi.

Von der Leyen, kendisinin daha önce “Esed güçleriyle IŞİD’e karşı savaşılabilir” görüşünü savunduğu yönündeki iddiaları kesin dille yalanlayarak, şunları söyledi:

“Şunu açık bir şekilde ifade etmek istiyorum: (Suriye’de) Esed ile bir gelecek olmayacak. Esed güçlerinin idaresinde herhangi bir askeri güçle de ortaklık kurulmayacak. Bunlar elleri kanlı insanlar. Bir gün Esed işlediği suçlardan hesap vermek zorunda kalacak. Kendi halkını varil bombalarıyla bombaladı, zehirli gazlar kullandı”.

Suriye’de görev yapacak Tornado keşif uçakları, bir adet fırkateyn ve bir yakıt ikmal uçağından sorumlu bin 200 personelin görev süresini bir yıl olarak belirleyen tezkerenin cuma günü Federal Meclis’in onayına sunulması bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X