Almanya: Türkiye anlaşmayı uyguluyor

Almanya, Türkiye ile AB arasında varılan mülteci anlaşmasının uygulanmasında aksama olmadığını duyurdu. Yunan adalarına geçen mülteci sayısında bariz azalma oldu.

Almanya: Türkiye anlaşmayı uyguluyor

Almanya hükümeti, Federal Meclis’in Ermeni kararı nedeniyle patlak veren büyük gerginliğe rağmen Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile imzaladığı mültecilerin geri kabulünü öngören anlaşmayla ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini duyurdu.

İçişleri bakanlığı Müsteşarı Emily Haber Lüksemburg’da yaptığı açıklamada, “uygulamanın istikrarlı bir şekilde devam ettiğini ve Türkiye’nin taahhütlerine uyduğunu” söyledi. Haber, Anadolu’dan Yunan adalarına geçen mültecilerin sayısının günde 50’nin altına düştüğünü açıkladı.

AB içişleri bakanları mart ayında varılan geri kabul mutabakatının nasıl işlediğini gözden geçirmek üzere Lüksemburg’da bir araya geldi. 

Mutabakat insan kaçakçılarının faaliyetlerine son vermek amacıyla Yunan adalarına geçen mültecilerin Türkiye’ye iade edilmesini ve AB’den sınırdışı edilen her bir Suriyeli başına bir başka Suriyelinin Türkiye’den AB ülkelerine gönderilmesini öngörüyor.

1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendiren kararın Almanya Federal Cumhuriyeti Meclisi’nde kabul edilmesi Berlin ile Ankara arasında diplomatik krize yol açmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X