Almanya’da dizel krizi

Almanya’daki dizel skandalından çıkış yollarını araştırmak üzere Berlin’de ‘dizel zirvesi’ düzenleniyor. Emisyonun önemli miktarda düşürülememesi durumunda şehirlerde dizel araçların yasaklanması gündemde.

Almanya’da dizel krizi

Emisyon değerlerinin yüksekliği nedeniyle Almanya’nın en önemli gündem konuları arasına giren dizel motorlu taşıtların durumu Berlin’deki ‘dizel zirvesinde’ görüşülecek. Eyalet ve belediye yönetimleri dizel motorlarının emisyon ayarlarıyla oynayarak skandala yol açan otomobilcilik şirketlerinden önemli tavizler bekliyor. Alman Belediyeler Birliği Başkanı Gerd Landsberg Alman Haber Ajansına (dpa) yaptığı açıklamada, otomobil endüstrisi üzerindeki siyasi baskının şirketlere dizel araçlarından çok daha fazlasını kaybettirebileceğini ve Almanya’nın sanayi merkezi olma özelliğinin zarar görebileceğini söyledi. Landsberg, otomobilcilik şirketlerinin taahhüt ettiklerinden çok daha fazlasını yapmasını beklediklerini sözlerine ekledi. Rheinland-Pfalz Eyalet Başbakanı ve Eyalet Temsilcileri Meclisi Başkanı Malu Dreier de, otomobil imalatçılarının acil önlem almalarında ısrar edeceklerini açıkladı.

ARAÇ SAHİBİNE MASRAF ÇIKMAYACAK

Federal devlet, eyalet ve otomobilcilik branşı temsilcilerinin katılacakları Berlin’deki buluşmada dizel motorlu milyonlarca aracın emisyon değerlerini düşürücü önlemler ve düşük emisyonlu ulaşımın teşviki konusu ele alınacak. Otomotiv şirketlerinin motor kontrol ünitesindeki bilgisayar yazılımını güncelleştirmeyi kabul edeceklerine kesin gözüyle bakılıyor. Almanya Ulaştırma Bakanı Aleksander Dobrindt amaçlarının çevre sağlığı ile ulaşımı bağdaştırmak ve geleceğin ulaşım araçları için perspektif yaratmak olduğunu söyledi. Dizel motorlarındaki emisyon değerlerinin yasal sınıra indirilmesi ve şehir merkezlerindeki zehirli gaz miktarının mutlaka düşürülmesi gerektiğini belirten Dobrindt, dizel araçlarda yapılacak tadilatın şirketler tarafından karşılanacağını ve araç sahiplerine masraf çıkartılmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi. Bakan, kontrol ünitesindeki yazılım güncelleştirmesinin nitrik oksit emisyonunu önemli oranda düşüreceğini iddia etti.

TEŞVİK ÖNERİSİ

Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller, ‘Tagesspiegel’ gazetesine verdiği demeçte, güncellemenin acilen tamamlanması ve ardından egzoz sistemine gerekli parçaların takılmasının kaçınılmaz olduğunu, aksi takdirde dizel taşıtların şehir merkezlerine girmesinin yasaklanabileceğini söyledi. Otomobil fabrikalarının bulunduğu eyaletlerden Bavyera ve Baden-Württemberg’in yönetimleri, eski model dizel araç sahiplerine emisyonu düşük yeni model taşıt almaları için maddi teşvik uygulanmasını önerdi. Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Martin Schulz ise, motor tadilatında ve eski dizel taşıtların hurdaya çıkarılmasında araç sahiplerine para ödetilmesine göz yummayacaklarının altını çizdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X