Almanya’ya normalleşme çağrısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Almanya ilişkilerinin normalleşmesi gerektiğini söylerken, ‘Siz bize bir adım atarsanız biz size iki adım atarız’ dedi.

Almanya’ya normalleşme çağrısı

Çavuşoğlu, Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, bir süredir gergin olan Türkiye-Almanya ilişkilerini değerlendirdi. Türkiye ve Almanya arasında sorun olması için bir neden bulunmadığını ifade eden Çavuşoğlu, ‘Siz (Almanya) bize bir adım atarsanız, biz size iki adım atarız’ dedi.

Çavuşoğlu söyleşide Alman hükümetinden beklentiler konusuna da değindi. Türk hükümetinin Almanya’da kurulması olası koalisyonda Yeşiller Partili Cem Özdemir’in Dışişleri Bakanı olması halinde kendisiyle işbirliği içinde çalışmaya hazır olduğunu belirten Çavuşoğlu, ‘Ülkeler arasındaki ilişkileri tek bir kişi üzerinden tanımlamak yanlış olur’ dedi.

NAZİ BENZETMESİ…

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yaşanan devletlerarası krizde Almanya’yı eleştirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Alman politikacılara yönelik sert çıkışlarını savundu. Çavuşoğlu, ‘Cumhurbaşkanı sadece saldırılara yanıt verdi. Erdoğan’ın Nazi benzetmesi Almanya’nın düşmanca tavrına bir yanıttı. Federal hükümet Türkiye’ye saygılı olması gerektiğini öğrenmek zorunda’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X