Altepe: ‘Engel çıkarılması hoş değil’

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bulgaristan’daki seçimler için oy kullanmaya gelen vatandaşları ziyaret etti, seçim sürecini değerlendirdi.

Altepe: ‘Engel çıkarılması hoş değil’

Bulgaristan’daki milletvekili seçimleri için Türkiye’de oy kullanacak çifte vatandaşlar, Bursa’da da kurulan 8 sandığa akın etti. Sandık kurulu huzurunda ‘Kiril’ alfabesiyle hiç kimseden yardım almadan dilekçe yazma mecburiyeti getirilmesi ise uzun kuyruklar oluşmasına ve birçok kimsenin oy kullanamamasına sebep oldu. Daha evvel Türkiye genelinde 141 sandık, Bursa genelinde ise 41 sandıkta oy kullanan vatandaşlar, Bulgaristan’ın dayatmalarına büyük tepki gösterdi. Sabahın erken saatlerinden beri kuyrukta beklediklerini belirten vatandaşlar, yapılan engellemelere isyan etti.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de beraberindeki Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan ile birlikte Mümin Gençoğlu İlkokulu’nda oy kullanmak isteyen vatandaşları ziyaret etti. Bursa’da 400 binden fazla Bulgaristan doğumlu vatandaş bulunduğunu bu nedenle Bulgaristan’daki seçimlerin Bursa için de önemli olduğunu belirten Başkan Altepe, “Çünkü orada dostlarımız, akrabalarımız, kardeşlerimiz var. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuz. Orada işlerin işi gitmesi bizi de etkiliyor. Derdimiz oradaki insanımızın kendi istediği şekilde inancını ve kültürünü yaşaması. Seçim var ama uygulamada sıkıntılar var. Bursa’da 30 bin civarında oy kullanıyor ama sadece 8 sandık var. Engeller çıkarılıyor, Kiril alfabesine göre dilekçeler alınıyor. Bunlar engellemeye yönelik davranışlar ve hoş değil. Daha önce 35 sandık vardı 8’e düşürülmüş. 30 bin oyun kullanıldığı yerde böyle bir uygulamaya geçmişler. Bulgaristan devletinin uygulamaları. Şatları onlar belirliyor” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X