Altepe: İznik Gölü cazibe merkezi olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik Gölü’ne indirilen gemi ile hem yolcu taşımacılığı hem de gölde yapılacak her türlü etkinlikle, bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini söyledi.

Altepe: İznik Gölü cazibe merkezi olacak
HABERİ PAYLAŞ

İznik-Orhangazi arasında sefer yapacak Akşemseddin isimli geminin göle indirilmesiyle tekrar gündeme gelen İznik’in turizm havzası  haline getirilmesi amaçlanıyor. 

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hava çekimlerinde göl içinde tespit edilen 1500 yıllık batık bazilika, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında gösterilirken, İznik’in ismi bu kez de gölde yapılacak gemi seferleri ile gündeme taşındı. Gemlik limanından karayoluyla getirildiği İznik Gölü’ne indirilerek ilk seferini de yapan gemiyi görmek için hem İznikliler hem de Orhangazililer sahile gidiyor.

TURİZM PAYI ARTACAK

İznik gölünde suya indirilen Akşemseddin isimli gemide incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bölge halkının kurduğu hayali gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Gölde ulaşım ve turistik geziler, spor faaliyetlerinin yaygınlaşması ve çevredeki tarihi eserlerin restorasyonu ile bölgenin turizm pastasından alacağı payın da artacağını kaydeden Altepe, Bütünşehir yasasının ardından tüm bölgelerde ulaşımdan çevreye, spordan altyapıya kadar her alanda önemli yatırımları hayata geçirdiklerini söyledi. 

PROJELER HAZIR

İznik ve Orhangazi’yi içine alan bölgenin turizm açısından önemli bir havza olduğunu ifade eden Altepe, göl içinde bulunan batık bazilikanın turizme kazandırılmasından, Orhangazi Keramet’teki kaplıcaların değerlendirilmesine ve bölgedeki tarihi eserlerin ayağa kaldırılmasına kadar her alanda projelerin hazırlandığını bildirdi.

ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “İnanç turizmi açısından önemli bir merkez olan İznik’te gölün de canlandırılması büyük önem taşıyor. Gölde yolcu taşımacılığı ile bu doğrultuda önemli bir adım atmış olduk. Hem yolcu taşımacılığı hem de gölde yapılacak her türlü etkinlikle, bu bölge cazibe merkezi haline gelecek” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X