Altepe`den şehircilik dersi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ankara`da buluşan 26 ilin AK Partili belediye meclis ve il genel meclisi üyelerini, son 10 yılda Bursa`da gerçekleştirilen ve kenti dünya markası haline getiren şehircilik yatırımları hakkında bilgilendirdi.

Altepe`den şehircilik dersi
Ankara Rixos Otel’de gerçekleştirilen ve Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik’in moderatörlük yaptığı toplantıya; Başkan Altepe’nin yanı sıra AK Parti Kadın Kolları Başkanı Yasemin Dora, İstanbul Milletvekili-TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ve 26 ilin AK Partili kadın belediye ile il genel meclisi üyeleri katıldı.
 
ALTIN ÇAĞ
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada,  Türkiye’de yerel yönetimlerin AK Parti iktidarından sonra kabuğunu kırdığını, son Bütünşehir Yasası’yla birlikte büyükşehir belediye başkanlarının yüzde 80’lere varan yetkilerle donatıldığını söyledi. Bunda şu anda Cumhurbaşkanı olan ve yerel yönetimlerden gelen Recep Tayyip Erdoğan’ın rolünün büyük olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Şu anda Türkiye’de yerel yönetimler altın çağını yaşıyor. Bizler Büyükşehir belediye başkanları olarak bizlere sunulan imkanlardan sonuna kadar yararlanıyor, bölgemizi ilgilendiren kararları yine şehrimizin menfaatleri doğrultusunda halkımızla birlikte alıyoruz. Sunulan imkanlarla Bursamızı her alanda dünya arenasına taşıyoruz” dedi.
 
SIRADA ULUDAĞ VAR
 
Gerçekleştirdikleri çalışmaların tarihi eserlerle sınırlı olmadığını, Türkiye’nin ilk yerli tramvayını Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bursa’ya ürettirerek dünya gündemine girdiklerini, dünyanın en iyi birkaç stadyumundan birini tamamen belediye kaynaklarıyla Bursa’da yaparak tanıtım ve sporda rakiplerine ciddi fark attıklarını belirten Başkan Altepe, prestij yatırımlar için paraya ihtiyaçlarının bulunmadığını, yetki istediklerini söyledi.
 
Bütçe olmasına karşın yetki karmaşası nedeniyle düşündükleri birçok yatırımı hayata geçiremediklerini vurgulayan Başkan Altepe, Bursa’yı dünya turizm pastasına dahil eden tarihi ve kültürel miras çalışmalarına yönelik yetki karmaşasını 3 yılda çözdüklerini anlattı.
 
Şimdi sıranın Uludağ’da olduğunu fakat burada da Orman Bakanlığı’yla ciddi bir yetki sıkıntısı yaşadıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Uludağ, herkesin bildiği gibi Bursa ve Türkiye için, Avrupa için önemli bir kış sporları merkezi. Buranın düzenlenmesi konusunda yetkileri bir bir alıyoruz fakat Orman Bakanlığı’yla ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. 5 yıldır bununla uğraşıyoruz. İnşallah aşacağız. Başta alt yapı olmak üzere kongre merkezi, otopark ve günübirlik tesisler gibi düzenlemelerle Uludağ’ı da dünya gündemine sokacağız” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X