‘Altın fiyatları bir müddet daha düşmeyecek’

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, uluslararası siyasi ve iktisadi olayların altın fiyatlarını yükselttiğine işaret ederek, “Altının gram fiyatının bir müddet daha düşmeyeceğini, 120 lirada sabitleneceğini düşünüyoruz” dedi.

‘Altın fiyatları bir müddet daha düşmeyecek’

Çavuşculu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altının ons fiyatındaki yükseliş trendinin devam etmesiyle altın fiyatlarının zirveye ulaştığını ifade etti.

Ankara’da çeyrek altının satış fiyatının yaklaşık 200 lira olduğunu belirten Çavuşculu, daha önce çeyrek altının 200 liraya yükseleceği öngörüsünde bulunduklarını anımsattı.

Çavuşculu, döviz kurlarındaki artışın altın fiyatlarını yükselttiğine dikkati çekerek, çeyrek altın fiyatının 10 günde 5 lira, yarım altının 10 lira arttığını kaydetti.

Altının tasarruf için her zaman “güvenli liman” olma özelliğini koruduğunu dile getiren Çavuşculu, tasarruf yapmak isteyenlere tercihlerini altında kullanmalarını tavsiye etti.

Çavuşculu, mayıs ayı itibarıyla sünnet, nişan ve düğünler dolayısıyla altın piyasasında hareketlilik beklediklerini belirterek, “Düğün sezonunun açılmasıyla çeyrek altın ve işçiliği olmayan bilezik satışlarında artış bekliyoruz. Her şey tasarruf değil, 100 liradan başlayan farklı tasarımda takılar var. Altın dışındaki takılar yerine bunlar tercih edilebilir. Tüketicilerin ne almak istediklerini bilmeleri ve seçimlerini bu yönde yapmaları gerekiyor. Tasarruf için tasarım ürünlerini değil, işçiliği olmayan kuyumları satın almaları gerekiyor. Aksi halde bozdurmak istediklerinde yüzde 30 zarar ederler” değerlendirmesinde bulundu.

Gramın dörtte biri ölçeğindeki altınların hediyelik olarak satışa sunulduğunu ifade eden Çavuşculu, bu tür hediyelerin maddi karşılığının bulunmadığını, dolayısıyla alıcısını yanılttığını söyledi.

Çavuşculu, uluslararası siyasi ve iktisadi olayların altın fiyatlarını yükselttiğine işaret ederek, “Altının gram fiyatının bir müddet daha düşmeyeceğini, 120 lirada sabitleneceğini düşünüyoruz. Dünyada Suriye ve Irak meselesi nedeniyle gerginlik var. Belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla, turizm ve ticarete bağlı olarak altın fiyatlarında da gerileme olacaktır. Barış sağlansın, Suriyeliler ülkelerine dönsün, bizler de kendi işimize bakalım. Böylece fiyatlar da düşsün. Temennimiz bu yönde” diye konuştu.

Altın fiyatlarındaki yükselişin kuyumculuk sektöründe az da olsa durgunluğa neden olduğunu anlatan Çavuşculu, “Ekonomik sistem güzel gidiyor, bu nedenle endişeli değiliz. Cebimize giren parada da artış var. Emekli maaşları, çalışan maaşları artıyor” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X