Altın fiyatları neden geriliyor, düşüş sürecek mi?

Gram altın fiyatı, şu dakikalarda 485 lira seviyesinde hareket ederken; ons altın fiyatı ise aynı dakikalarda 1776 dolar seviyesinde bulunuyor. Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan ve Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı Eda Karadağ altın fiyatları üzerinde yaşanan dalgalanmaları ve olası beklentilerini hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Altın fiyatları neden geriliyor, düşüş sürecek mi?

Ons Altın fiyatları, önceki gün beklentilerin çok altında gelen ABD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sonrası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alımlarına ilişkin yol haritasını etkileyebileceği sebebiyle 1780 – 1808 dolar seviyesinde dalgalanırken; Birleşmiş Milletler raporu sonrası gerilemeye başladı. Birleşmiş Milletler raporunda, küresel ekonominin bu yıl geçtiğimiz 50 yıldaki en hızlı toparlanmayı beklediklerini açıklamasıyla, küresel ekonomik görünüme ilişkin endişeler hafifledi. Bu durum güvenli varlıklara olan talebi baskılarken, ons Altın Fiyatları bugün içerisinde 1773 dolar seviyesine kadar geriledi. Ons Altın gün içerisinde en yüksek ise, 1796 dolar seviyesini görürken; şu dakikalarda yüzde 0.94 oranında düşüşle 1776 dolardan işlem gördü.

Altın fiyatları neden geriliyor, düşüş sürecek mi Uzmanlar değerlendirdi

GÖZLER FED TOPLANTISINDA

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 21-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceği toplantıdan çıkacak mesajla, altın fiyatları açısından yeni yol haritasını belirlemek adına önemli olacak. Fed’in gerçekleştireceği bu toplantıda tapering (varlık alımının azaltılması) ile ilgili ip uçları aranacak. Fed bu toplantıda, tapering (varlık alımının azaltılması) ile ilgili bir zamanlama açıklarsa; bu durum ons altın fiyatlarının gerilemesine yol açacaktır. Piyasa bu toplantıdan da istediğini duyamazsa bu deva gözler ekim ayında gerçekleştirilecek toplantıya çevrilecek.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X