Anadolu liselerinin kontenjanları azaldı

Bursa’da bu yıl Anadolu lisesi kontenjanında bine yakın azalma oldu. Anadolu liselerinin taban puanlarının yüksek tutulduğundan pek çok öğrenci meslek ve imam hatip liselerinin yolunu tutmaya hazırlanıyor.

Anadolu liselerinin kontenjanları azaldı
HABERİ PAYLAŞ

RABİA DENİZ

Türk Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, TEOG sonuçlarıyla ilgili değerlendirme yaptı. Eğitim hakkının en temel insanı ve evrensel vatandaşlık hakkı olduğunu kaydeden Türkoğlu, “Sosyal devlet eğitim çağındaki vatandaşlarına nitelikli ücretsiz eğitim sunmakla yükümlüdür.  Ancak Bursa eğitimini planlayanların ideolojik gözlüklerini çıkarmaması Bursa’nın taleplerini göz ardı etmesi nedeniyle binlerce öğrencinin eğitim hakkı elinden alınmaktadır. Her yıl dile getirmemize karşın Bursa’da Anadolu Lisesi kontenjanları arttırılacağı yerde azaltılmaktadır. Geçen sene 11 bin 900 olan kontenjan bu sene 11 bin 152’e düşürülmüştür. Örneğin; Bursa Anadolu Lisesi ve Kız Lisesinde 68 düşüş, Atatürk, Çamlıca, Gazi, Süleyman Çelebi, Emir Sultan Liselerinde 34 düşüş olmuştur” dedi.

BURSALI ÖĞRENCİLER İMAM HATİP TERCİH ETMEDİ

Anadolu liselerinin birinci yerleştirme puan ortalamasının 424.065 olduğunu ifade eden Türkoğlu, birinci yerleştirme taban puanları incelendiğinde geçen seneye göre 15-25 puan artış olduğunu belirtti. Ancak bu artışın gerçek değil, sanal bir başarı göstergesi olduğuna vurgu yapan Türkoğlu, “TEOG sorularının kolaylaştırılması yoluyla bu yükselme ortaya çıkmıştır. Çevre illerimizde ve Büyükşehirlerin merkezlerinde daha düşük puanlarla Anadolu Lisesinde okuma şansı yakalanabilirken Bursa’da bu imkan kalmamıştır. En düşük taban puan Orhaneli Türkan Sait Yılmaz Anadolu Lisesinin 339,16’dır. Anadolu lisesinin birinci yerleştirme taban puan ortalaması 424,065 iken, Anadolu İmam Hatip Liseleri’nin taban puan ortalaması 246,055 meslek liselerimizin taban puanı ortalaması ise 239,23’tür. Bu sonuçlardan anlaşılıyor ki, Bursalı öğrenciler ve veliler Anadolu Lisesi istemekte ancak kendilerine bu imkan sunulmamaktadır. Oysaki, eğitim hakkı ve alternatifleri sosyal devlet vatandaşlarına sunmak zorundadır” dedi. 

PARAN VARSA OKU DÖNEMİ

Yeterli Anadolu lisesi olmaması nedeniyle birkaç soru daha yapamadığı için meslek liselerine gitmek istemeyen öğrencilerin mecburen özel okullara yönlendirildiğini de kaydeden Türkoğlu, “Yani parası olan Anadolu Lisesi eğitimini alabilecek, parası olmayan binlerce öğrenci ise tercih etmedikleri halde meslek liselerinde okumak durumunda kalacaklar. Bursa eğitimini planlayanların keyfi tutumu binlerce öğrenciyi ve ailesini gerçek manada mağdur etmiştir. Genel liselerin kapandığı dönemde kapanan genel liselerin en az iki katı Anadolu lisesi açılmalı uyarımız dikkate alınmamış, bırakınız Anadolu lisesi açmayı kapanan genel liseler meslek liselerine dönüştürülmüştür” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X