Anıtkabir’den sonra en büyük anıt mezar

Süleyman Demirel’in cenazesi cumartesi günü Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy’de toprağa verilecek.

Anıtkabir’den sonra en büyük anıt mezar

Demirel için doğum yeri İslamköy’e yapılacak anıt mezar, Anıtkabir’den sonra Türkiye’nin en büyük ikinci anıt mezarı olacak. Süliyman Demirel Demokrasi Müzesi ve Külliyesi’nin de bulunduğu İslamköy’ü yukarıdan gören Çalca Tepe’de, Demirel için yaklaşık 10 metrekarelik ve 3 metre derinlikte anıt mezar yeri geçen yıllarda hazırlanmıştı. 

Anıt mezarın yanında Demirel’in elinde fötr şapkasının olduğu heykeli de bulunuyor. Çam ağaçları dikilerek 58 bin metrekare alan üzerine inşa edilen yapı, Anıtkabir’den sonra kurulduğu alan bakımından Türkiye’nin ikinci en büyük anıt mezarı olacak. 

ISPARTA’YA KUŞBAKIŞI

Çalca Tepe’de yapımı devam eden anıt mezar, Demirel Külliyesi’ni çaprazdan görüyor. Atabey ve İslamköy Ovası’na hakim mevkideki anıt mezar, Isparta’yı da kuş bakışı görüyor. Tepe, Selçuklu İmparatorluğu döneminden bu yana mezarlık olarak kullanılan ve Demirel’in ataları, eşi Nazmiye Demirel ve diğer hemşerilerinin bulunduğu mezarlığı da görüyor. 

ALANI BEĞENMİŞTİ

Süleyman Demirel, en son Demokrasi Müzesi ve Külliyesi’nin 26 Ekim 2014 tarihindeki açılış töreni için doğum yeri İslamköy’e gelmişti. Anıt mezar alanını inceleyen Süleyman Demirel, şunları söylemişti: “Bu proje dünyada bir numunedir. Çalca Tepe geçmişte kayalıklardan ve kıraç topraktan ibaret bir alandı. Kardeşim önderliğinde yürütülen çalışmalar sayesinde bu hale geldi. Buradaki çamlar dünyanın en şanslı çamları. Çamın dünyada sulandığı tek yer burası. Burası Şevket Bey’in eseridir. Benim hemşerilerim de kendisine kucak açmıştır. Hep yardımcı olmuşlardır. Kıraç tepe, bugün Türkiye’nin yeşil envanterine girmiştir. Bu bir ülkenin topraklarına yapılabilecek en büyük iyiliktir.”

DEFİN PROGRAMI

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in naaşı yarın sabah ilk olarak Güven Hastanesi’nden Güniz Sokak’a götürülecek. Güniz Sokak’ta bir süre evin önünde bekletilecek olan cenaze, saat 11.00’de TBMM’de devlet töreni yapılacak. 

TBMM’den katafalka konulacak olan Demirel’in naaşı, törenin ardından Kocatepe Camii’ndeki Cuma namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Isparta’ya götürülecek. Isparta’daki tören ise cumartesi günü yapılacak. 

İslamköy’de Şehriban Hatun Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Demirel, kendisi için yapılan ve halen inşaatı devam eden Çalca Tepe’deki anıt mezara defnedilecek. Ailenin kararının ardından Nazmiye Demirel de anıt mezara nakledilecek. 

Program akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığı Protokol Müdürlüğü’nde yapılacak toplantının ardından resmi olarak duyurulacak.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X