Ankara-Niğde Otoyolu için 5 teklif

Türkiye’nin önemli otoyol projeleri arasında yer alan Ankara-Niğde Otoyolu Projesi’nin ihalesinde 5 teklif sunuldu.

Ankara-Niğde Otoyolu için 5 teklif
HABERİ PAYLAŞ

Karayolları Genel Müdürlüğü’nde yapılan ihalede, Komisyon Başkanı ve Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tutaş, Ankara-Pozantı Otoyolu’nun Niğde-Pozantı kesiminin tamamlanarak hizmete açıldığını anımsattı. Ankara-Niğde Otoyolu Projesi’nin, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılacağını belirten Tutaş, ‘Ankara-Niğde Otoyolu, Edirne’den başlayıp, İstanbul’dan geçen ve devamında Bolu-Ankara-Pozantı üzerinden Adana ve Gaziantep’e ulaşarak Şanlıurfa’da tamamlanan ve ileride yapılması planlanan Şanlıurfa-Habur kesimini de kapsayan TEM Otoyolu’nun henüz yapımına başlanmamış bölümünü oluşturmaktadır” dedi.

330 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA

Proje güzergahı yakınında Kırşehir, Aksaray, Nevşehir ve Niğde gibi kent merkezlerinin yanı sıra Tuz Gölü ve Kapadokya gibi önemli turizm merkezleri yer aldığını dile getiren Tutaş, ”Bu kesimin tamamlanmasıyla güneydeki turizm ve ticari bölgelere güvenli ve konforlu karayolu ulaşımı sağlanarak, Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar devam eden TEM Otoyolu’nun kesintisi ortadan kalkacaktır. Otoyol toplam 330 kilometre uzunluğunda olacak. 12 köprülü kavşak, 3 bin 500 metre uzunluğunda 4 viyadük ile 10 hizmet tesisi de yer alacak” diye konuştu. İnşaat süresi 3 yıl olarak planlanan otoyolun ihalesi için 1’i yabancı olmak üzere 11 şirketin ihale dokümanı satın aldığını hatırlatan Tutaş, bunlardan 2 firma 3 ortak girişim grubunun (OGG) teklif verdiğini açıkladı. Tutaş, komisyonun en kısa sürede dosyaların yeterlilik değerlendirme çalışmalarını tamamlayarak, teklif zarflarını açacağını ifade ederek, ‘Yapım ve işletmede en kısa sözleşme süresini teklif eden isteklinin teklifi en uygun teklif olarak belirlenerek Bakan onayına sunulacaktır” ifadelerini kullandı.

İŞTE O FİRMALAR

1-Makyol İnşaat

2-ERG-Seza İnşaat OGG

3-Cengiz- Kalyon İnşaat OGG

4-Limak İnşaat

5-İçtaş- Kolin-Mapa- Fernas İnşaat OGG

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X