Ankara’ya sürpriz ziyaret

Meclis’in bugün dikkat çeken bir konuğu vardı. 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce, Türk ordusunda hareketlilik olduğu konusunda birkaç kişiyi uyardığı iddia edilen, Rus siyaset bilimci Aleksandr Dugin Meclis’i ziyaret etti.

Ankara’ya sürpriz ziyaret

Ankara’nın sürpriz bir konuğu vardı. 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün önce, bazı yetkilileri, askeri hareketlilik yaşandığı konusunda uyardığı belirtilen, Rus startejist ve siyaset bilimci Alexander Dugin Meclis’teydi.

Dugin, Meclis’te ilk olarak AK Parti grup toplantısına katıldı. Başbakan Binali Yıldırım’ı dinledi ve iki isim, ayaküstü sohbet etti.

Dugin’in Meclis’te ikinci durağı ise 15 Temmuz gecesi bombalanan ve ağır hasar gören noktalar oldu. 

Gazetecilere açıklamada bulunan Dugin, Rusya ve Türkiye arasında bir yakınlaşma olduğu zaman, bazı kesimlerin hemen bundan rahatsızlık duyduğunu belirtti. Dugin, “Bu aslında ABD hegemonyasına ve egemenliğine karşı olan bir düşünce tarzı, yeni avrasyacılık. Rusya ve Türkiye yakınlaşması olduğu zaman, ABD ve Batı dünyası hemen bundan rahatsız oluyor; bunu bozmak için de elinden geleni yapıyor.” ifadesini kullandı.

“ANLADIK Kİ FETÖ BİR GİRİŞİMDE BULUNACAK”

Dugin, Rusya ve Türkiye ilişkilerinin düzelmesi için, hem uçak krizi hem de darbe girişimi sırasında ellerinden gelen bütün çabaları sarf ettiklerini, Türkiye ve Rusya’nın yakın stratejik ortaklığına doğru adımlar attıklarını bildirdi.

Dugin, “Yaptığımız çalışmalar sonucu, Sayın Erdoğan cesur bir şekilde Sayın Putin’le telefonla görüştü. İkili ilişkilerin düzelmesinde çok önemli rol oynayan ‘özür dileme’ konusundaki çalışmalardan sonra, biz anladık ki FETÖ bir girişimde bulunacak ve bunu ABD adına yapacak.” dedi.

“FETÖ’nün dışındaki güçlerin kimler olduğunun” sorulması üzerine, Dugin, “ABD ve Batı’dan diretilen bir siyaset var. Erdoğan, bağımsız siyaset yürüttüğü ve güçlü bir Türkiye için adımlar attığı süre boyunca; Türkiye’deki yapılanma, ABD taraftarlığı bu süreci daha da keskin bir şekilde kıskaca sokacak, Türkiye-Rusya ilişkilerine karşı çıkacak.” yanıtını verdi.

Dugin, Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulması için, Suriye ve Irak’ta da provokasyonlar yapılabileceğine işaret etti. 

Aleksandr Dugin, Türkiye’de FETÖ riskinin henüz tam olarak ortadan kalkmadığına dikkati çekerek, “Biz Türkiye dostları olarak, Türkiye’de bundan sonra yapılabilecek bu tür girişimlerin her zaman karşısındayız. Bir sürü provokasyon, eylem yapılabilir; şu anda hazırlık içerisindeler. Bu hazırlığı yapan da sadece FETÖ değil, onların arkasında duranlar.” ifadesini kullandı.

Dugin, FETÖ’nün darbe girişimindeki amacının sadece rejim değişikliği değil, iç karışıklık çıkararak ülkeyi bölmek olduğunu belirtti. Dugin, “(15 Temmuz’da) Türkiye’deki iç aktörlere yapılan destekler gösteriyor ki amaç Türkiye’yi parçalamaktı. Maksat iç karışıklık çıkararak Türkiye’yi bölmek ve haritadan silmekti.” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X