Anonymous, IŞİD’e savaş açtı

Küresel bilgisayar korsanları grubu “Anonymous”, cuma günü Fransa’nın başkenti Paris’te 129 kişinin ölümüne neden olan terör saldırılarının ardından IŞİD örgütüne “siber savaş” açtı.

Anonymous, IŞİD’e savaş açtı

Grup, IŞİD propagandası yapan internet sitelerini ve sosyal medya hesaplarını saldırı düzenleyip kapatacağını ileri sürdü.

Anonymous üyelerinden biri, “PasteBin” platformunda “Biz, kitlesel irade olarak, [IŞİD’in] korku hükümdarlığınıza son vereceğiz. Bilgisayar korsanları, masum insanların başını kesmenizi, çocukları kaçırıp katletmenizi, sonra da Fransa’da terör saldırıları düzenlemenizi seyretti. Anonymous üyeleri, IŞİD propagandası yapan internet sitelerini ve kişisel hesapları birer birer kapatacak” diye yazdı.

Grup, DAEŞ bağlantılı internet sitelerine DDoS (Distributed Denial of Service) saldırıları düzenleyeceğini belirtti. İnternet üzerinden çok sayıda istemci bilgisayar kullanılarak yapılan DDoS saldırıları, sunucu bilgisayarın eş zamanlı ve aşırı yüklenerek hizmet veremez hale getirilmesine dayanıyor.

Anonymous, özellikle merkezi ABD’de bulunan siber güvenlik yazılımı CloudFlare’i kullanan IŞİD sitelerini hedef alıyor.

2003’te kurulan Anonymous, daha önce de çeşitli örgütlere karşı savaş açmıştı. 2008’de Scientology Kilisesi’ne siber saldırı düzenleyen grup, 2011’deki Arap Baharı’nda da Tunus ve Mısır hükümetlerinin sitelerini hedef almıştı. Anonymous, ocak ayındaki Charlie Hebdo saldırılarının ardından IŞİD üyelerine ait olduğunu iddia ettiği on binlerce Twitter hesabına saldırı düzenlemişti. Grup, ABD’deki Ku Klux Klan (KKK) adlı “ırkçı” örgütün bazı üyelerinin isimlerini de internete sızdırmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X