Antalya’ya turist akını

Turizmin başkenti Antalya, bu yıl rekor üstüne rekor kırıyor. Şu ana kadar kente yaklaşık 7 milyon turist geldiğini ifade eden sektör temsilcileri, 16 milyon yabancı turist hedefinin aşılacağına işaret ediyor.

Antalya’ya turist akını
HABERİ PAYLAŞ

Dünyanın birçok ülkesinden misafirleri ağırlayan Antalya’ya, bu yıl şu ana kadar 6 milyon 914 bin 909 yabancı turist geldi.

Lüks otellerinin yanı sıra bakir koyları, denizi, antik kentleri ve kültürel yapısıyla turizmin gözdesi Antalya, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Ağırladığı turist bakımından ‘turizm başkenti’ olarak nitelendirilen kent, gelen yabancı turist sayısında günlük rakamlardaki rekorlarla da ön plana çıkıyor. Şehirde günlük yolcu girişinde ilk rekor 8 Haziran’da 85 bin 205 yabancı turistle kırıldı. Bu rakama göre, 2018’e oranla bu yıl aylık yüzde 17’lik artışla 570 bin 422 kişi, yıllık yüzde 18 artışla 3 milyon 870 bin 211 kişi Antalya’ya geldi. Günlük 86 bin 308 yabancı turistin giriş yaptığı kentte 22 Haziran’da ikinci rekor, 29 Haziran’da da 90 bin 989 yabancı turistle üçüncü rekor kırıldı. Ayrıca, 14 Temmuz’da 96 bin 191 kişiyle tüm zamanların en yüksek günlük turist sayısına ulaşıldı. Bu yıl ocak ayından 18 Temmuz’a kadar Antalya Havalimanı ve Gazipaşa Havalimanı aracılığıyla kente 6 milyon 914 bin 909 yabancı turist giriş yaparken, böylece önceki yılın aynı dönemine göre gelen turist sayısında yüzde 16 artış kaydedildi.

16 MİLYONU GEÇECEĞİZ

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, turizm sezonuna yıl başında büyüyerek girdiklerini belirterek, şu ana kadar olan sürecin de planladıkları gibi geçtiğini söyledi. Antalya için gelen turist sayılarının anlamlı olduğuna işaret eden Atmaca, ‘’Her gün rekor haberiyle güne başlıyoruz. Bir günde 96 bin 191 kişiyle tüm zamanların günlük yolcu rekoru kırıldı. Böyle devam ederse Antalya’da 16 milyon yabancı turist hedefimizi geçeceğiz. Rekorların yanında sürdürülebilir turizm çok önemli. Bir günde 96 bin yerine gelen turist sayısını her gün 90 bine yayabilmemiz gerekiyor” dedi.

BLOK TATİLLER ÖNCEDEN AÇIKLANMALI

Rusya ve Avrupa pazarında durumun iyi olduğunu, bunun yanında tüm pazarlarda artış yaşandığını vurgulayan Atmaca, yaz tatili dolayısıyla iç pazarda da hareketlilik olduğunun altını çizdi. Kurban Bayramı’nda tatilin 9 güne çıkarılması yönündeki taleplerinin devam ettiğini hatırlatan Ülkay Atmaca, ‘’İç pazar için erken rezervasyon çok önemli. Bunun için blok tatillerin önceden açıklanması gerekiyor. Tüketici tatilini doğru planlayıp, kasım ve nisan arasında tatilini alırsa yüzde 40-50’lere varan indirimlerden yararlanıyor” diye konuştu.

RUSYA PAZARINDA HEDEF 5 MİLYON

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da, turizmde beklentileriyle paralel bir büyüme sezonunun devam ettiğini anlattı. Temmuz, ağustos ve eylül rakamlarının da beklentileri yönünde geçmesi halinde yıl sonunda güzel bir büyüme yakalayacaklarını dile getiren Yağcı, Rusya’dan gelen turist sayısında bu sezon arzu edilenin gerçekleştiğini ifade etti. Yağcı, ‘’Geçen yıl Antalya’da 4 milyon 800 bin Rus’u ağırladık. Rusya pazarında bu sene de yüzde 5 ile 10 arasında bir büyümenin olacağını öngörüyoruz. Rusya pazarında 5 milyon bandını geçerek, Antalya’da çok ciddi bir başarı yakalamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

GÜNLÜK REKORLAR ÖNEMLİ

Turizmin ülkenin en önemli sektörlerinden olduğuna dikkati çeken Yağcı, Türkiye’nin turizm alanında her geçen yıl geliştiğini ve dünyada marka ülkelerden olduğunu belirtti. Erkan Yağcı, şöyle devam etti: ‘’Günlük rekorlar önemli. Öngörümüze paralel gerçekleşiyor. Bu sene çift haneli yüzde 10-15 arası bir büyüme bekliyorduk. Öngörümüz doğrultusunda devam ediyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X