Antropoloji öğrencileri köylü oldu

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Sosyal Antropoloji Anabilim Dalı öğrencileri, mezuniyet projesi kapsamında ‘Bursa Mustafakemalpaşa İlçesi Köylerinin Monografileri’ başlıklı bir çalışma yürütüyorlar.

Antropoloji öğrencileri köylü oldu

Antropoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yüksel Kırımlı yönetiminde ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebrar Akıncı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen proje kapsamında, 14 kişilik öğrenci ekibi Uğurlupınar, İncealipınar, Söğütalan, Killik ve Muradiyesarnıç köylerine dağıldı. Ekipte Türkiye’de öğrenim gören bir Koreli öğrenci de bulunuyor.


Yaklaşık bir aydır bu köylerde misafir olan öğrenciler, sosyal antropolojide yaygın olarak kullanılan ‘katılarak gözlem’ tekniğini uyguluyorlar. Bu teknik çerçevesinde köy yaşamının deneyimlenmesi, günlük aktivitelere katılım, geçici süreliğine de olsa köyün bir parçası olarak insanları anlamak, mülakatların da karşılıklı güven anlayışı içerisinde yürütülmesi hedefleniyor. Öğrenciler, çalışma sonunda elde ettikleri bulguları analiz ederek, mezuniyet tezlerini oluşturacaklar.

DÜĞÜNDEN ASKER UĞURLAMAYA…

Üniversiteli gençler, çalışma kapsamında köylerin nüfus yapısından eğitim sorunlarına, geçim kaynaklarından üretim tarzlarına, akrabalık, komşuluk ilişkilerinden düğün, asker uğurlama, sünnet gibi törenlere, el sanatlarından yeme içme adetlerine dek pek çok temada hem sözlü hem de tanıklığa dayalı bilgi edinerek, bunları görselleştiriyor. 1960 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde, Türkiye’nin gerçek yapısının ve kültür haritasının ayrıntılarıyla yer aldığı zengin bir arşiv bulunuyor.  

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X