AP’den Türkiye’ye ikinci darbe

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda bu ay görüşülerek oylanacak Türkiye Raporu yine tartışmalara neden olacak. Taslak raporda Rum ve Yunanlıların tüm isteklerinin yerine getirildiği bildirildi.

AP’den Türkiye’ye ikinci darbe
HABERİ PAYLAŞ

Avrupa Parlamentosu (AP) yine tartışmalı bir Türkiye raporuna imza atmaya hazırlanıyor. 

Taslak Türkiye Raporu’na yönelik verilen değişilik önergelerinde 23 konu üzerinde uzlaşı sağlandı. Raporda Türkiye, Kıbrıs adasını yeniden birleştirmeyi amaçlayan müzakereleri aktif olarak desteklemeye çağırılıyor. AP’nin raporda iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon temelinde, Kıbrıs sorununa adil, kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşmak için güçlü desteğini yineliyor.

TÜRKİYE VE  DENİZ HUKUKU 

AP, Türkiye Hükümetini AB ve 28 Üye Devlet tarafından imzalanan, belirli hükümleri “topluluk müktesebatının” bir parçası olarak uygulanan Deniz Hukuku ile ilgili Sözleşmesi’ni daha fazla gecikmeden imzalama ve onaylamaya çağırıyor ve “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” (Rum Kesimi) münhasır ekonomik bölgesi ile ilgili ikili anlaşmalar yapma meşru yasal hakkının altını çiziyor.

Bununla birlikte, Türkiye’ye AB müktesebatına ve uluslararası hukuka uygun olduğunda doğal kaynakların keşfedilmesi ve kullanılması ile ilgili haklar da dâhil olmak üzere, tüm Üye Devletlerin egemenlik haklarına saygı gösterme çağrılarını yineliyor.

TÜRK ASKERİ ÇEKİLSİN

Bu arada, Türkiye’den Kıbrıs’taki askerlerini geri çekmeye başlamasını ve Maraş’ın BMGK’nin 550 (1984) kararına uygun olarak BM’ye devredilmesinin de istendiği raporda aynı zamanda da, “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni sürmekte olan yeniden birleşme müzakerelerinin başarılı tamamlanması için olumlu bir ortama teşvik etmek ve Kıbrıslı Türklerin tüm yasal yükümlülükleri ve AB standartlarını yerine getirecek bir şekilde AB ile ticaret etmesini sağlamak amacıyla AB gümrük gözetimi altında Mağusa limanını açmaya çağırıyor.

Öte yandan AP Türkiye Raporunun 11 Mayıs’ta AP Dış İlişkiler Komisyonu’nda ele alındıktan sonra 18-21 Mayıs veya 27-28 Mayıs’ta AP Genel Kurulunda oylanarak nihai şeklini alması bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X